BEOGRAD, Životno osiguranje moglo bi biti značajno kod rješavanja penzione problematike u Srbiji, ali i izvor sredstava za ulaganja u državnu infrastrukturu, ocijenio je predsjednik Upravnog odbora Grawe osiguranja Srbija Kristof Cetl.
Cetl je u saopštenju za medije naveo da se osiguravajuće kompanije u Srbiji zalazu za takozvani francuski sistem koji podrazumjeva da se klijentima svake godine vraća 25 odsto premije životnog osiguranja uplaćene u prethodnoj godini.
“To bi stimulisalo razvoj životnog osiguranja u Srbiji, dok bi se osiguravajuće kuće obavezale da sredstva ulože u dugoročne državne obveznice”, istakao je Cetl.
On je dodao da su osiguranja predložila da država izdaje dugoročne obveznice u deviznom iznosu, prije svega u evru.
“Takve hartije su predložene jer su obaveze osiguravajućih kompanija u devizama, tako da one i moraju da ulažu u devizama, i da za to ulaganje svojim korisnicima isplaćuju određeni odgovarajući prinos,” pojasnio je Cetl.
Predsjednik uprave Grawe osiguranja je podsjetio da je ukupna premija osiguravajućih kompanija u Srbiji u 2009. bila 53,5 milijardi dinara (oko 558 miliona evra), od cega se oko 15 odsto odnosilo na životno osiguranje.
Cetl je kazao da je tržišna penetracija životnog osiguranja u Srbiji od samo 11 evra po stanovniku i dalje skromna i daleko od evropskog prosjeka ali da ohrabruje podatak iz nedavnog istrazivanja da je 34 odsto građana Srbije zainteresovano za životno osiguranje.
“Procjene govore da kada bi samo pet odsto zaposlenih u Srbiji u narednih pet godina zaključilo ugovor o životnom osiguranju, to bi moglo da donese preko milijardu evra kapitala koji bi drzava mogla da iskoristi za ulaganja u infrastrukturu”, naveo je Cetl. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.