PRAG, Češki energetski gigant ČEZ planira da skupi 200 milijardi kruna (osam milijardi evra) za izgradnju novih blokova u nuklearnoj elektrani Temelin.
Prema planu novog generalnog direktora Daniela Beneša, novac će doći od elektrana na vjetar i hidroelektrana koje firma namjerava da gradi u inostranstvu.
Hidro i elektrane na vjetar, naime, trenutno omogućavaju najbrži povraćaj uloženih sredstava i time mogu da povećaju operativni profit ČEZ-a.
Direktor kompanije je sa svojim planovima upoznao premijera Petra Nečasa i ministra finansija Miroslava Kalouska. Oni su se sa planom saglasili, ali pod uslovom da se pomenute elektrane ne grade na češkoj teritoriji.
S dogradnjom modernih nuklearnih blokova u elektrani Dukovini Beneš neće da žuri. Dogradnja trećeg i četvrtog bloka nuklearke Temelin, produženje životnog vijeka nuklearke Dukovani do 2025. godine, kraći prekidi i više dana kada blokovi rade su Benešovi prioriteti.
“Iz naših analiza proizlazi da će puštanje novih blokova imati smisla tek oko 2030. godine, jer ČEZ-u prije toga neće biti potrebne dodatne količine nuklearne energije”, rekao je Daniel Beneš.
Novi blokovi tako će biti puštani u rad u trenutku kada u Dukovanima budu gašeni stariji ruski nuklearni reaktori iz 80-ih godina.
Spekulacije da za dogradnju temelinske elektrane ČEZ neće imati dovoljno para, šef kompanije je negirao. “Imamo obračune za sve moguće scenarije. Ne vidim razlog zbog ćega ČEZ uz korišćenje bankarskih kredita ne bi bio u stanju da finansira taj projekat”, objasnio je Beneš.
Ukoliko ipak dođe do problema, ČEZ je u stanju da primjeni vanredne mjere. Među njima su prodaja dijela kćerki firmi u inostranstvu ili ulazak novih investitora u projekat. Profitabilnost grupe ČEZ se može povećati takođe masovnom izgradnjom vjetro i hidroelektrana u inostranstvu tokom narednih pet godina.
Vjetro parkove ČEZ će najprije izgraditi u Njemačkoj, Poljskoj i Rumuniji, u kojoj ima povoljne uslove i za hidroelektranu. U Češkoj za sada ne sprema nikakve investicije u obnovljive izvore. ČEZ će, prema Benešu, investirati samo u zemlje koje su zainteresovane za razvoj zelene energetike. Tanjug