PODGORICA, Predstavnici crnogorske vlade i Svjetske banke potpisali su u Vašingtonu ugovor o kreditu od 85 miliona dolara za podršku budžetu u narednoj godini.
Rok otplate kredita je 20 godina, sa grejs periodom od pet godina i kamatnom stopom koja se veže za šestomjesečni iznos referentne kamatne stope (EUROLIBOR), što trenutno na godišnjem nivou iznosi 2,5 odsto.
Direktor Svjetske banke za jugoistočnu Evropu Džejn Armitaž je ocijenila da je ta međunarodna finansijska institucija “prepoznala napredak Crne Gore na planu fiskalne konsolidacije, uspostavljanja stabilnog bankarskog sistema i sprovođenja reformi”.
Javni dug Crne Gore na kraju jula ove godine iznosio je 1,4 milijarde evra, što je 44 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Ekonomski analitičar Predrag Drecun kaže da se može reći da se radi o „relativno jeftinom kreditu i relativno dobrim uslovima. Ali ono što se ne vidi iz tzv. administrativnog posmatranja tog kredita jeste namjena kredita.”
Ključno pitanje, kada je zaduživanje posredi, je gdje se novac troši kaže Drecun i dodaje da “ukoliko taj novac ode u potrošnju i kroz to ode u izvoz odnosno uvoz ako ode napolje, onda se bojim da smo dobili samo nešto što će trenutno ugasiti požar”.
On, ipak, smatra da dug nije nužno uvijek zao drug.
“Ukoliko se zadužite pa napravite nešto što bi se moglo smatrati projektom koji će otplaćivati profit onda ste taj dug potrošili na pravi način. Bolje reći niste ga potrošili nego ste mu uvećali vrijednost”, navodi on. B92, Beta