BANJALUKA, Posljedice svjetske ekonomske krize, te loša kupovna moć stanovništva, u prošloj godini su ostavile trag i na tržište nekretninama u Republici Srpskoj.
Iako su cijene smanjene, u prosjeku između 300 i 500 maraka ili oko 20 do 30 odsto po kvadratnom metru, potražnja je bila relativno mala, a prema podacima agencija koje se bave prodajom nekretnina, takvo stanje se može očekivati i u narednom periodu, ili bar u prvoj polovini ove godine.
Najskuplji stanovi i dalje su u Banjoj Luci, gdje je za kvadratni metar novoizgrađenog stambenog prostora potrebno izdvojiti i do 2.700 KM, dok se cijena starih stanova, zavisno od dijela grada u kojem se nalazi, kreće od 1.600 KM po kvadratu.
Vlasnici agencija za promet nekretninama nerado daju prognoze, ali ipak ne očekuju dalje smanjenje cijena.
– Prošla godina je bila neizvjesna, cijene su bile manje, ali decembar je već bio obećavajući. Mislim da će prodaja biti bolja u ovoj godini, ali će cijene stagnirati, neće biti promjena – kazao je Manojlo Popović, vlasnik Agencije “Senzor” iz Banje Luke.
On je dodao da su i dalje najtraženiji mali stanovi, a najčešći kupci su mladi bračni parovi i naši ljudi koji rade u inostranstvu.
Prodaja stanova i kuća u Prijedoru takođe je bila mnogo slabija nego prethodnih godina. Uzrok tome je, kako tvrde u prijedorskim agencijama, ekonomska kriza i teško dobijanje stambenih kredita. Leonardo Samardžija, vlasnik Agencije za prodaju nekretnina “VHS”, tvrdi da je i gradnja stanova dosta manja u odnosu na raniji period.- Sve je manje onih koji kupuju nove stanove, zbog njihove cijene. Sada su povoljniji stanovi u staroj gradnji – tvrdi Samardžija.
Slično ističu i u Agenciji za nekretnine “Agent” vlasnika Nedžada Rešića, koji je naveo da se cijena kvadratnog metra stana u staroj gradnji kreće između hiljadu KM i 1.100 KM, a u novoj gradnji od 1.400 KM do 1.600 KM.
– Ovo su prosječne cijene stambenih jedinica. Na njihovu vrijednost svakako utiče lokacija stana, kao i to da li se nalazi u prizemlju, odnosno na prvom spratu, gdje im je cijena veća, ili su na višim spratovima, gdje su jeftiniji za 100 do 200 KM po kvadratnom metru – rekao je Rešić.
Prema riječima naših sagovornika, i dalje su natraženiji i najcjenjeniji mali stanovi, garsonjere i jednosobni stanovi, dok je potražnja za većim stanovima veoma slaba.
Na jugu Srpske takođe slično stanje. Iako su cijene nekretnina na području opštine Trebinje manje za oko 25 odsto do 30 odsto u odnosu na raniji period, potražnja je ipak pala. Međutim, postoje najave da će se od proljeća ove godine cijene ponovo povećati za oko deset odsto, zbog čeka stambeno nezbrinuti građani vjeruju da će teško doći do krova nad glavom.
Prema informacijama iz tamošnjih agencija za promet nekretninama, u 2009. godini slabije su se prodavale i kuće, ali je povećana cijena placeva prema Dubrovniku. Njihovi najčešći kupci dolaze iz Srbije ili inostranstva. Kvadratni metar stambenog prostora u novogradnji u Trebinju može da se kupi po cijeni od 1.300 do 1.800 maraka u najelitnijim objektima, dok cijena kvadratnog metra u starogradnji trenutno iznosi hiljadu KM.
– Prošla godina je bila loša za poslovanje a najveće interesovanje je vladalo za kupovinu većih placeva i to od 30.000 kvadratnih metara do 50.000, na relaciji Trebinje – Dubrovnik, prema Humu i Zubcima – kazao je Vaso Milić, vlasnik Agencije za nekretnine “Tviko”.
Kako on kaže, Trebinje je veliko gradilište, a trenutno se gradi oko 600 stanova. Cijena je relativna, jedna je ponuđena u agencijama, a druga zavisi od slobodne volje prodavca.
Građevinari tvrde da je kriza ostavila traga, ali da kupaca ipak ima.
Ranko Bošnjak, direktor preduzeća “Luč Invest” Trebinje, ističe da ova građevinska firma raspolaže dobrim lokacijama i izvanrednim kvalitetom gradnje, što doprinosi da se stanovi solidno prodaju, bez obzira na cijenu kvadratnog metra od 1.800 KM.
– S obzirom na krizu u kojoj se poslovalo, mi smo zadovoljni prodajom. Započeti radovi teku planiranom dinamikom. Jednu zgradu završavamo početkom marta, a drugu početkom avgusta – rekao je Bošnjak te napomenuo da se radi 106 stanova, poslovnih prostora i podzemnih garaža.
– Korisna površina zgrade koja se sada završava iznosi oko četiri i po hiljade kvadrata, u kojoj se gradi 38 stanova, poslovni prostori i garaže, a druga, sa sedam i po hiljada kvadrata, ima 68 stanova, poslovne prostore i garaže – istakao je Bošnjak, te dodao da će, sudeći po svemu, stanova biti dovoljno, ali kupaca manje.
Tržište nekretnina na području opština Istočnog Sarajeva lani je obilježeno određenom stagnacijom u potražnji, koja je uslovila i smanjenje cijena stambenih jedinica i poslovnih prostora.
Direktor istočnosarajevskog preduzeća “Marvel”, Savo Lalović, kaže da su u 2009. godinu ušli sa započetom izgradnjom 204 stambene jedinice, te da su do kraja godine uspjeli da završe izgradnju i prodaju 106 stanova, dok se preostalih 98 još gradi.
– Cijena kvadratnog metra stambenog prostora iznosila je od 1.650 KM do 1.950 KM. U drugoj polovini godine cijena jeftinijih stanova bila je manja i za 250 KM po kvadratu – tvrdi Lalović.
On smatra da će i ova godina biti teška za građevince, zbog čega u ovom preduzeću i ne razmišljaju o novim investicijama.
– Naš primarni cilj u ovoj godini je da završimo i prodamo ranije započete stanove – rekao je Lalović i dodao da je cijena kvadratnog metra poslovnog prostora u objektima gdje su oni investitori takođe manja, pa sada umjesto nekadašnjih 1.950 KM iznosi hiljadu i po KM.
Lalović naglašava da su znatno smanjili i cijenu poslovnih prostora na najatraktivnijoj lokaciji u Istočnom Sarajevu, pored TC “Tuš”, gdje kvadratni metar košta od dvije hiljade KM do dvije i po hiljade KM.
Direktor preduzeća “Građenje” iz Pala, Zoran Popić, takođe priča da je kraj 2009. godine donio blagu stagnaciju u potražnji stanova, odnosno cijeni kvadrata korisnog stambenog prostora, navodeći da je cijena iznosila u rasponu od hiljadu i po KM do 1.800 KM.
– Teško je prognozirati, ali prve procjene ukazuju da se u ovoj godini može očekivati dalje smanjenje cijena, imajući u vidu najave stručnjaka da će ukupna potrošnja biti dodatno redukovana, što svakako utiče i na segment građevinarstva – rekao je Popić.
Kuće u Bijeljini do milion maraka
Na području Bijeljine trenutno je u ponudi oko 200 stanova, koji se prodaju po cijeni od 1.100 KM do 1.400 KM po kvadratnom metru. Ali posljednjih mjeseci ponudu ne prati potražnja. U toj ocjeni se slažu i trgovci nekretninama.
– Uglavnom se kupuju stanovi manje kvadrature, iako u ponudi imamo stambene prostore od 20 do 150 kvadratnih metara. Kuće se prodaju za 50.000 KM, pa čak do milion KM, koliko košta kuća u centru Bijeljine izgrađena prije četiri godine – rekla je Dragana Tešić, predstavnica firme “Astra nekretnine”.
Cijene poslovnog prostora u Bijeljini u prosjeku je dvije hiljade KM po kvadratnom metru. U firmi “Trifunčević” kažu da je gradnja poskupjela pa im u prosjeku treba od 200.000 KM do 500.000 KM za obaveze Opštini za jednu zgradu.
– Trenutno imamo 46 stanova u ponudi, po cijeni od hiljadu KM i 1.100 KM po kvadratu. Takođe, u ponudi imamo i oko dvije hiljade kvadratnih metara poslovnog prostora – kaže Žarko Trifunčević, vlasnik Građevinske fime “Trifunčević”.Fokus
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Hm, opet jedan tendenciozan tekst. Očito je da vlasnici agencija za nekretnine imaju obilje polovnih stanova u ponudi, dok se novogradnja prodaje mimo njih, pa otuda i ovakve cifre… “Novogradnja u BL i do 2.700 KM, a polovni 1.600 KM”.. Zaključak je “Kupujte polovne stanove!”. Ipak, uzeli su cijene skoro najskuplje novogradnje u centru i najjeftinije stare gradnje u naseljima van centra. Ako potražimo stan slične spratnosti, površine i lokacije, vidjećemo da je stara gradnja jeftinija za iznos PDV-a koji se plati na novogradnju, što će reći da je sam kvadrat približno iste cijene.
Uostalom i novogradnja se na kraju Budžaka ili na Laušu može naći za 1.600 KM, pa ko voli…
Ono što se još ne vidi kao problem je veliki pad izdavanja dozvola za gradnju što će rezultirati smanjenjem ponude novogradnje u budućnosti. Između ostalog, i to sada dovodi do stagnacije cijene jer ni tražnja nije aktivna, ali ovakav trend može stvoriti premalu ponudu kad se tražnja aktivira, pa se može desiti opet balon sa cijenama. Izgradnja stanova je proces pa svaki poremećaj u ponudi i tražnji naglo podiže i obara cijene jer treba vremena da ona ponovo dođe u ravnotežu.
Ali mi smo u krizi kojoj se ne nazire kraj pa ni tražnja neće bar još neko vrijeme “živnuti”.
Kad kupujes polovan stan, ne placa se PDV, zar ne?
Dali je PDV 2.5% kako sam cuo?