MOSKVA, Ekonomski gubici kao posledica prirodnih katastrofa i onih koje je izazvao čovek premašili su lane 70 milijardi dolara, navedeno je u studiji najveće svetske reosiguravajuće kompanije “Svis re” (Swiss Re).
Prošlogodišnje katastrofe su odnele 20.000 ljudskih života širom sveta, a osiguravajuće kuće su morale da isplate oko 28 milijardi dolara za nadoknadu materijalne štete, od toga 23 milijarde dolara za nadoknadu gubitaka u prirodnim katastrofama i četiri milijarde dolara za štetu čiji je uzročnik bio ljudski faktor.
Svet su prošle godine zadesile 142 prirodne i 193 tehnogene katastrofe. Najviše ljudskih života je odneto u Bangladešu, Indiji, Kini i Pakistanu, dok je po osiguranim materijalnim gubicima Evropa lane bila na prvom mestu.
Uragan “Kiril” koji je u januaru 2007. pogodio Nemačku, Britaniju, Belgiju i Holandiju izazvao je ogromnu materijalnu štetu koja je osiguravajuće kuće koštala 6,1 milijardu dolara. Britaniju su tokom leta dva puta pogodile obilne kiše i poplave zbog kojih su osiguravajuće kompanije morale da isplate 4,8 milijardi dolara nadoknade.
U aprilu su u SAD oluje s jakim vetrovima, gradom i poplavom pričinile osiguranu štetu od 1,6 milijardi dolara, a šumski požari u Kaliforniji u oktobru od nešto više od milijardu dolara, objavljeno je na ruskom Internet sajtu Lenta.ru.
Požari i eksplozije u industrijskim postrojenjima, avionske nestreće, gubici vezani za kosmičke letelice, brodolomi, kao i bombaški napadi i socijalni nemiri bile su lane najčešće tehnogene katastrofe u kojima je život izgubilo 6.900 ljudi.
Autori studije ukazuju da su gubici u katastrofama od 1970. rasli prosečno 12 odsto godišnje, čime je tokom samo šest godina opterećenje za osiguravajuće kuće udvostručeno. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.