NJUJORK, Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle, zahvaljujući solidnim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija i nadi ulagača u daljnje podsticajne monetarne mjere centralnih banaka.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 1,1 odsto, na 14.712 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,7 odsto, na 1.582 boda, a Nasdaq indeks 2,3 odsto, na 3.279 bodova.
Nakon oštrog pada sedmicu dana prije, cijene su akcija prošle sedmice porasle zahvaljujući solidnim poslovnim rezultatima kompanija u prvom tromjesečju.
Dosad je poslovni izvještaj objavila 271 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu je njih 69 odsto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju zarada, što je iznad prosjeka od 63 odsto od 1994. godine.
Međutim, samo ih je 44 odsto ostvarilo veće prihode nego što se procjenjivalo, što je manje od prosječnih 62 odsto od 2002. godine.
Prema najnovijoj anketi Reutersa, analitičari procjenjuju da su zarade kompanija u prvom tromjesečju porasle 3,8 odsto u odnosu na isto lanjski period, dok su na početku sezone objavu poslovnih izvještaja očekivali rast od svega 1,5 odsto.
„Na početku sezone poslovnih izvještaja plašili smo se loših izvještaja kompanija, pa ovakvi rezultati ipak podržavaju tržište, iako nisu impresivni“, kaže Paul Zemsky, direktor u fondu ING Investment Management.
Među najvećim dobitnicama bile su prošle sedmice akcije u rudarskom i energetskom sektoru, jer su se, nakon oštrog pada sedmicu dana prije, ponešto oporavile cijene sirovina.
Ipak, najveću podršku tržištu pružila je nada ulagača da će centralne banke nastaviti s monetarnim podsticajnim mjerama jer najveće svjetske privrede nisu u dobroj formi.
Američki bruto domaći proizvod porastao je u prvom tromjesečju 2,5 odsto na godišnjem nivou, što predstavlja ubrzanje u odnosu na mršav 0,4-postotni rast u posljednjem lanjskom kvartalu. To je slabiji rast od tri odsto, koliko su očekivali analitičari.
„Godina nije počela snažnim rastom, kakvom smo se nadali, a signali iz marta poručuju da slijedi usporavanje rasta u proljetnom tromjesečju. S obzirom na smanjenje budžetskih rashoda i povećanje poreza, teško je za očekivati da bi narednih mjeseci ojačale privredne aktivnosti“, kaže Avery Shenfeld, ekonomist u kompaniji CIBC World Markets.
Niz podataka ukazuje i na usporavanje rasta kineske privrede, druge po veličini u svijetu, dok je evrozona u recesiji, pa iz Evropske centralne banke stižu signali da bi uskoro mogla dodatno smanjiti ionako rekordno niske kamatne stope.
I dok neki analitičari smatraju da bi daljnje labavljenje monetarne politike u najvećim svjetskim privredama moglo dodatno podržati tržište, drugi su skeptični.
„Makroekonomski podaci ne podržavaju optimizam ulagača koji žele podići tržište. U ovakvom privrednom okruženju, teško je opravdati ovaj nivo premije na akcije i teško je predvidjeti šta bi moglo potaknuti daljnji snažniji rast“, kaže Bruce McCain, strateg u Key Private Bank.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sdmice porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,2 odsto, na 6.426 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 4,7 odsto, na 7.814 bodova, a pariški CAC 4,3 odsto, na 3.810 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice porastao 4,3 odsto, na 13.884 boda. Hina