BEOGRAD, Sve do kraja godine postojaće velika neizvesnost oko kretanja cijena, a prije svega onih koje su pod ingerencijom države.On je rekao da se može računati sa daljim pooštravanjem kreditno- monetarne politike, uz napomenu da je NBS već povećala referentnu kamatnu stopu za 0,5 odsto, ali da će dejstvo tih mjera biti ograničeno, jer se inflacione tenzije nalaze na drugoj strani, koja je dovela do povećanja cijena u avgustu.
Đogović je istakao da se razlozi za pravi „cunami cijena“ tokom avgusta nalaze manjim dijelom na strani tražnje, a većim dijelom su posljedica strukturnih problema privrede, uticaja vezanih za klimatske prilike, ali i kartelskog ponašanja i neefikasnosti države.
Bitni razlozi su nepostojanje strategije poljoprivrednog razvoja, neadekvatna politika subvencija i premiranja koja dovodi do stalnog zaostajanje poljoprivrede i njenog konkurentskog položaja u odnosu na okruženje, što je, uz nepovoljne vremenske prilike, dovelo do manje ponude proizvoda.
“Rast troškova proizvodnih inputa uslovio je rast finalnih cijena, pri čemu je velikog uticaja imalo i kartelsko i monopolsko ponašanje pojedinih učesnika na tržištu, gdje se u datim okolnostima pod izgovorom trzišne situacije nastoji progurati i dodatni interes za ostvarivanje ekstraprofita”, kazao je Đogović.
Napominjući da postoji nastojanje da se „kroz mala vrata kreira veća cijena“, od one koju bi tržište u normalnim uslovima diktiralo, Đogović je rekao da je do toga došlo zato što su državne institucije neefikasne i kasno reaguju.
On je istakao i da se postavlja pitanje koja je uloga Republičkih robnih rezervi, koje praktično predstavljaju pasivnog posmatrača, a reaguju tek kad se nešto desi, a onda je već kasno.
Đogović je ukazao na još jedan bitan razlog talasa poskupljenja – a to je depresijacija domaće valute, koja je povećala cijene uvezenih proizvoda i proizvodnih inputa. Tanjug
Komentariši