BEOGRAD, Poslije poskupljenja grijanja u Beogradu od čak 30 odsto, za isti procenat cijenu je podigao i Novi Sad, a u Pirotu je cjenovnik korigovan za 10 odsto. Od 15. novembra grijanje skuplje za 15 odsto plaćaće Kragujevčani, a povećanje je tražila i niška toplana. Osim toga, u Užicu „Toplana“ je zatražila povećanje cijene na 65 dinara, a u Valjevu na čak 72 dinara po kvadratu.
Prema riječima Dejana Stanojevića, predsjednika Udruženja toplana Srbije, potpuno je opravdano poskupljenje grijanja u cijeloj Srbiji, jer bi u suprotnom za nekoliko godina svi gradovi mogli da ostanu bez grijanja. Kako kaže, u većini gradova trenutna cijena ne može da pokrije ni troškove energenata.
Kragujevačko preduzeće „Energetika“, koje toplotnom energijom snabdijeva oko 19.000 stanova, tražilo je povećanje od čak 35 odsto, pravdajući ga povećanjem cijene mazuta za 35 procenata, gasa za oko 45 i uglja za 22 odsto u proteklih godinu dana. Nova cijena grijanja biće oko 63 dinara sa PDV-om po kvadratnom metru stambenog prostora. Korisnici će, tako, za stan od oko 50 kvadrata, ubuduće plaćati 3.150 dinara sa PDV-om mjesečno.
To će biti drugo ovogodišnje poskupljenje daljinskog grijanja u Kragujevcu. Posljednji put je grijanje poskupelo u februaru osam odsto. Poskupljenje nisu tražili u Jagodini, a trenutna cijena je 59 dinara po kvadratu. U Požarevcu grijanje košta 33 dinara, a grijanje imaju 24 sata dnevno zahvaljujući toplotnoj energiji iz kostolačkih termoelektrana.
– Većina toplana u Srbiji je u velikoj krizi, jer lokalne samouprave radi očuvanja socijalnog mira ne dozvoljavaju povećanje cijena grijanja – kaže Stanojević. – Činjenica je da 90 odsto gradova ima cijenu nižu od one koja je normalna. Ekstrem je Leskovac, gdje grijanje košta 36 dinara po kvadratu.
Kako naš sagovornik kaže, jedini način da se izađe iz krize je da se cijela Srbija prestroji na plaćanje po utrošku. Za sada takav sistem imaju u potpunosti Subotica, Bečej, Šabac i Bačka Topola, a djelimično Valjevo i Kragujevac. Još desetak gradova planira da pređe na ovakav sistem plaćanja. Osim toga, uz pomoć sudova i administrativne zabrane trebalo bi povećati naplatu od građana.
Gorivo
Srpske toplane koriste 150.000 tona mazuta, 320 miliona kubika gasa, 200.000 tona uglja i oko 15.000 litara lož ulja. Oko 50 odsto gas koriste „Beogradske elektrane“, a većina gradova se grije na mazut. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.