SARAJEVO/BANJALUKA , Odluka Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) o smanjenju naknada za alternativne mrežne operatere neće uticati na smanjenje usluga Interneta i fiksne telefonije prema krajnjim korisnicima, kažu predstavnici kompanija koje se bave ovom djelatnošću.
Oni ističu da iznosi koje izdvajaju za ove naknade, koji su sada sniženi i do 75 odsto imaju veoma mali udio u njihovim ukupnim troškovima, i da zbog toga ne mogu ozbiljnije uticati na samu cijenu krajnjih usluga.
Dragan Prodić, tehnički direktor “Elta kabela”, kaže da nisu stvoreni uslovi za sniženje cijena jer u strukturi cijene su mjesečne pretplate i najmanje se zastupa dozvola RAK-a.
“Pozdravljamo ovu odluku, ali da bi došlo do sniženja usluga, potrebno je ispuniti i druge preduslove, tako da za sada ne planiramo snižavati cijene usluga”, kaže Prodić.
U preduzeću AKT. Online d.o.o. Sarajevo kažu da na cjenovnik njihovih usluga najviše utiču cijene koje od njih naplaćuju tri dominantna opreatera.
“Nema naznaka da će oni korigovati svoje usluge, tako da će cijene ostati iste kao i prije donošenja ove odluke”, kažu u ovom preduzeću.
U RAK-u ipak očekuju da će smanjenja naknada imati značajan efekat na dalju liberalizaciju tržišta telekomunikacija i uvođenje konkurencije, a posebno očekuje da će pojeftiniti usluge prema krajnjim korisnicima.
“Mi ne možemo operaterima narediti da snize cijene, ali smo na ovaj način dali izvjestan poticaj i stimulaciju za lakše i jeftinije poslovanje”, kaže Amela Odobašić, portparol RAK-a.
Iz RAK-a je precizirano da će naknada za dozvolu na nacionalnom nivou iznositi 32.000 umjesto dosadašnjih 50.000 KM, što predstavlja smanjenje od 36 posto, te 6.000 na regionalnom nivou umjesto ranijih 10.000 KM odnosno smanjenje za 40 posto, kao i lokalnom nivou na 3.000 umjesto dosadašnjih 5.000 KM.
Takođe, za 27,27 posto biće umanjena naknada za dozvole za javne fiksne telefonske usluge, te će umjesto dosadašnjih 55.000 iznositi 40.000 KM.
Osim toga, Vijeće RAK-a izvršilo je korekciju visine naknada za dozvole za pružanje internet usluga, te umanjilo naknadu sa dosadašnjih 4.000 na 1.000 KM, što je smanjenje za 75 posto.
• 18.000 KM manja naknada za dozvolu na nacionalnom nivou
• 15.000 KM smanjene naknade za dozvole za javne fiksne usluge
• 3.000 KM umanjena naknada za dozvole za pružanje internet usluge Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.