BANJALUKA, Potrošačka korpa u RS za četvoročlanu porodicu u oktobru je iznosila 1.848 KM, što je za 73 marke više u odnosu na jul, kada je domaćinstvima trebalo najmanje novca u ovoj godini za osnovne životne potrebe.
Cijene su ove godine najviše varirale kada su u pitanju hrana, stanovanje i komunalne usluge, kao i prevoz.
– Potrošačka korpa u oktobru ove godine je u odnosu na oktobar 2011. veća za 41,53 KM, a u odnosu na isti mjesec 2010. za čak 158,8 KM – podaci su Saveza sindikata RS.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna plata je od oktobra 2010. godine, kada je iznosila 779 KM, do oktobra ove godine porasla za svega 38 KM.
– Ove godine za stanovanje i komunalne usluge najmanje novca trebalo je u julu i to 506,69 KM, a taj iznos u oktobru je dostigao 558,81 KM. Za hranu se u januaru izdvajalo 666,5 KM, a u oktobru 690,04 KM – podaci su Saveza sindikata RS.
Kada je u pitanju prevoz, najjeftiniji je bio u januaru, kada je za njega trebalo izdvojiti 192,36 KM, a najskuplji u aprilu, kada je koštao 200,8 KM.
Za obrazovanje je iz kućnog budžeta u januaru ove godine bilo potrebno izdvojiti 79,13 KM i tokom cijele godine taj iznos se nije bitno mijenjao, tako da je u oktobru bilo potrebno 80,25 KM.
Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević rekla je da je u oktobru došlo do povećanja cijena osnovnih životnih namirnica, ulja, voća i povrća, kao i stambenih i komunalnih troškova jer se prešlo sa ljetnog obračunavanja potrošnje struje na zimsko, što je uzrokovalo da potrošačka korpa bude skuplja.
– Prosječnom platom u RS 2010. godine moglo se kupiti oko 48 odsto proizvoda i usluga potrošačke korpe, a u oktobru ove godine tek 44,2 odsto, što jasno pokazuje da kupovna moć, životni standard i sam kvalitet života u RS opadaju – rekla je Radoševićeva.
Sekretar Udruženja potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da je poslije avgusta, kada je voće i povrće bilo najjeftinije, u septembru došlo do naglog skoka cijena.
– Ove promjene uvijek se najviše osjete jer povrće i voće čine 21 odsto troškova prehrane. Porasle su i cijene ulja i masti, ali oni u strukturi ishrane učestvuju svega dva odsto, tako da ne mogu poremetiti ukupne troškove – kazao je Petrović.
Plate
– Značajan rast plata se u posljednje dvije godine nije desio, a pored toga postoji veliki broj preduzeća koja neredovno isplaćuju plate i doprinose. Vrlo često se dešava i da se visina plata ne usklađuje sa ugovorima o radu – rekla je Radoševićeva. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
danas je momak pravio analizu, kupio je namirnice u Svajcarskoj, Njemackoj , Srbiji i kod nas, mi smo propast!!!!!!!!!skuplji od inostranstva a plate nula, minus jedan, nula bodova, gdje smo to mi???
mi imamo samo opstine, vlade, inspekcije, poreske upravi itd…, tj. budjetske neradnike i vise ekonomista nego radnika