BEOGRAD, Cjenovni pritisci će, prema najnovijim prognozama privrednika u Srbiji, splasnuti tokom ljeta! Oko trećine anketiranih industrijskih privrednika u Srbiji računa u narednom tromjesečju sa poskupljenjem svoje robe, a nešto je manji pritisak na cijene u narednom polugodištu.
– Rast cijena u naredna tri mjeseca očekuje 28 odsto privrednika, za razliku od ranijeg istraživanja, kada ih je bilo 80 odsto. Deset odsto očekuje smanjenje cijena svojih proizvoda – pokazuje istraživanje Instituta za tržišna istraživanja IZIT.
Šestomjesečne prognoze IZIT-a pokazuju da se smanjuje broj industrijskih proizvođača koji računaju na poskupljenja svojih proizvoda sa 29 na samo devet odsto.
– Cijene hrane su se stabilizovale, a u narednom periodu se ne očekuje njihovo bitnije mijenjanje, prije svega uslijed jakog kursa dinara, kao i zbog relativno niske kupovne moći – rekao je Goran Nikolić iz Centra za novu politiku.
Zbog osjetnog pada potrošnje pojedini proizvođači najavljuju tokom juna stidljiva sniženja. Za oko pet odsto trebalo bi da pojeftine jaja nekih dobavljača, isto kao i masline, dok će za oko dva odsto pojeftiniti jestivo ulje, a za jedan odsto šećer…
Cijene u Srbiji dostigle su 75 odsto prosjeka Evropske unije. Srbija je po tim parametrima na dnu ljestvice u regionu, a prosječna plata duplo je manja od one u Hrvatskoj i gotovo tri puta manja nego u Sloveniji. Troškovi života u Srbiji danas su skuplji barem 30 odsto nego prije godinu dana, ako je suditi po cjenovnicima iz supermarketa. Nema namirnice koja u poređenju sa junom prošle godine nema više cijene.
U organizacijama za zaštitu potrošača čak tvrde da su zbog talasa poskupljenja 50 odsto siromašniji nego prije 12 mjeseci.
– Da je život zaista znatno skuplji nego lani ne pokazuju samo poskupljenja hrane, koja su u prosjeku uvećana za petinu, jer ni cijene usluga nisu mirovale – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije. – Računi za komunalije sve su veći, a poskupljenja goriva vozači su odavno prestali da broje.
Sedmična kupovina hrane u megamarketu krajem prošle godine koštala je do 4.500 dinara, a sada ide 5.000 do 6.000 dinara za istu količinu namirnica. Ako dodamo i troškove pijace, skuplje do 20 odsto i ostale sitne dnevne kupovine, mjesečni izdatak samo za hranu prelazi 30.000 dinara.
Inflacija šest odsto
Cijene su od početka godine, zaključno sa aprilom, već porasle 6,7 odsto, a projektovana gornja stopa inflacije za ovu godinu iznosi šest odsto. Prema procjenama ekonomista, 2011. godinu završiće sa inflacijom između osam i 10 odsto.
Za posljednjih godinu dana inflacija je dostigla je 14,7 odsto, a najviše su porasle cijene hrane – 22,8 odsto i duvana 22,5 odsto. U tom periodu najviše su poskupili ulja i masti – 53,3 odsto, voće 39,2 odsto i povrće 29,4 odsto.
Raste plata, ali i računi
Prosječna zarada u Srbiji sada iznosi 39.298 dinara, a prije godinu dana bila je 34.952 dinara, što je povećanje zarada za 12 odsto. To, međutim, nije uticalo i na povećanje standarda, jer je u tom periodu gotovo sve poskupilo – hrana za 22,5 odsto, a komunalije su u prosjeku skuplje 14,4 odsto. Novosti