BEOGRAD, Do prije dvije godine kvadrat novoizgrađenog stana u blizini ”Beogradske arene” dostizao je cijenu i do 3.600 evra. Danas takve, luksuzne nekretnine u ovoj zoni mogu da se pazare za od 2.100 do 2.350 evra po kvadratu. Međutim, ni za ovako snižene cijene novogradnje kupaca nema. Ovaj primjer najbolje govori koliko je tržište nekretnina u glavnom gradu zamrlo. Iako je potreba za kvadratima velika, podstanari se ne usuđuju na podizanje stambenih kredita. A, u najtežoj poziciji svakako su investitori. Mnogi su bankrotirali, brojna zdanja su ostala nezavršena, a useljivi kvadrati prodaju se po znatno nižim cijenama, čak za od 30 do 40 odsto.
Prije ekonomske krize, zbog velike potražnje i skromne ponude, cijene nekretnina su na pojedinim lokacijama premašivale cifru od 4.000 evra po kvadratu. U to vrijeme, stanogradnja je bila najunosniji biznis. Sve što se sagradilo zahvaljujući bankarskim kreditima pronalazilo je kupce. Investitori su svaki zarađeni dinar ulagali u nove projekte, a onda je sve stalo.
– Platežna sposobnost građana svedena je gotovo na nulu – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije ”Alka”.
– Investitori, koji su počeli izgradnju velikog broja stanova, sada su u situaciji da zgrade ne mogu da završe, prinuđeni su da cijenu koju su formirali prije krize spuštaju i do 50 odsto – tvrdi naša sagovornica. Ali, jedan prodati stan ne može da završi zgradu. Ni kupci više ne žele kvadrate u pretprodaji već uknjižene u zgradama koje su prošle tehnički prijem.
– Zarade investitora su prije krize bile od 30 do 50 odsto, a sada pojeftinjenjem kvadrata pokušavaju da budu bar na nuli – ističe suvlasnica ”Alke”. – Činjenica je ipak da su investitori skupo plaćali lokacije, udžerice umjesto kojih su podizali višespratnice. Visoke naknade plaćali su i za uređenje zemljišta, zapravo sama izgradnja kvadrata najmanje je opterećenje za investitora. Dešavalo se da su čekali na dozvole za izgradnju i više od dvije godine, što je takođe uticalo na cijenu kvadrata. Danas se teško prodaju i parcele sa građevinskim dozvolama, jer investitora nema.
Cijene
I na drugim lokacijama u Beogradu cijene su snižene. Na Vračaru je cijena sa 3.000 pala na 2.200 evra po kvadratu. Isto važi i za Senjak. U ponudi je trenutno stan na Terazijama od 130 kvadrata za 1.800 evra po kvadratnom metru. Ima pojedinačnih slučajeva u strogom centru grada, koji drže cijenu od 3.000 evra po kvadratu, ali se teško prodaju. U gradskim naseljima cijena se kreće od 1.000 do 1.400 evra po kvadratnom metru. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.