NJUJORK, Eplovo novo čudo računarske industrije dobro je uzburkalo svjetski medijski prostor, ali to je ništa prema onome što možda sljedi. Naime, uređaj naziva ajpod postoji još od 2002. godine.
Kompanija Fudžitsu predstavila je američkom tržištu svoj multifunkcijski gedžet Ajpod još 2002. godine. Originalni Ajpod namjenjen je zaposlenima distributera za jednostavno provjeravanje cijena proizvoda, inventorna stanja i slične radnje. Uređaj je mobilan, ima ekran osjetljiv na dodir dijagonale 3,5 inča, pokreće ga Vindovs CE, Intelov procesor, a njime je moguće vršiti VoIP telefonske pozive preko interneta.
Fudžitsu ajpod definitivno se svojim mogućnostima i tehničkim karakteristikama ne može nositi sa Eplovim ajpodom, ali je jedno sigurno – prvi je dobio taj naziv.
Kada ga je predstavljao, Fudžitsu je Američkom patentnom uredu podnio zahtjev za zaštitu naziva ajpod, ali on mu zbog nekih drugih pravnih peripetija nikada nije odobren. Nadležno tijelo 2009. godine odustalo je od razmatranja registracije naziva ajpod, ali Fudžitsu je ponovo oživio svoj zahtjev u junu 2009, a mjesec dana kasnije i Epl je podnio zahtjev za registracijom naziva ajpod.
Zanimljivo da ova dva uređaja nisu jedini ajpod na tržištu. Nokia koristi naziv za neke svoje motore, a kanadska kompanija Kokonat Gruv Peds za liniju grudnjaka.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nijre “Ajpod” već “Ajpad” (iPodiPad)
Nije Ajpad, nego ajPed, naime taj glas koji se fonetskom transkripcijom označava kao “ae” (nemam pravi simbol na tastaturi ali uglavnom, spojeno malo a i e) se u srpskom transkribuje kao “e”…