BEOGRAD, Za sada nema naznaka da je novi talas ekonomske krize iz svijeta počeo da se preliva u Srbiju, kaže ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić.
On je naglasio da će Vlada Srbije, početkom septembra, organizovati novi sastanak sa predstavnicima privrede i banaka i predložiti mjere za ublažavanje mogućih negativnih efekata te krize.
Ćirić je na otvaranju Tanjugovog okruglog stola na temu “Da li je Srbija spremna za drugi udar ekonomske krize?” rekao da su akutni problemi domaće privrede visoka nelikvidnost i velika stopa nezaposlenosti.
On je prenio da je na prethodnom sastanku u Vladi Srbije, posvećenom novom talasu krize, predložio da centralna banka smanji stopu obavezne rezerve i tako oslobođena sredstva “upumpa” u privredu.
Što se tiče smanjenja stope nezaposlenosti, Ćirić je rekao da je najbolje rješenje za taj problem da se privuče što više stranih investicija i naznačio da za Srbiju i dalje vlada priličan interes stranih ulagača da dođu i otvore nove proizvodne pogone.
Napominjući da u ovoj godini neće biti realizovana privatizacija “Telekoma Srbija”, Ćirić je rekao da do kraja 2011. očekuje priliv stranih direktnih investicija u vrijednosti od oko tri milijarde evra.
Govoreći o obezbjeđenju sredstava za rješavanje problema nelikvidnosti, Ćirić se pozvao na primjer Centralne banke Hrvatske, koja je smanjila stopu obavezne rezerve banaka i na taj način oslobodila oko 800 miliona evra. Ta sredstva su upumpana u privredu putem kredita.
Kada je riječ o makroekonomskim podacima, Ćirić ne očekuje veće probleme do kraja godine, jer izvoz u prva dva kvartala uvećan oko 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Pokrivenost izvoza uvozom porasla je na 57 odsto u prva dva tromjesečja ove godine, prema 45 procenata u istom periodu lani, a u trgovinskoj razmjeni sa Italijom, u prvom polugođu ove godine, na čak 90 procenata.
Ćirić je podsjetio i na procjenu MMF-a koji u ovoj godinu u Srbiji očekuje ekonomski rast od tri odsto i izrazio očekivanje da će u 2012. godini privredna ekspanzija biti još veća – do 4,5 odsto. Tanjug