BEOGRAD, Sjedinjene Američke Države su veoma značajan ekonomski partner Srbije i mi želimo da saradnja bude znatno unapređena, kaže ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Nebojša Ćirić.
Srpski ministar je podsjetio da je u posljednjih 10 godina, posredstvom Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), utrošeno blizu 800 miliona dolara u sprovođenje različitih projekata u Srbiji koji su unapredili životni standard građana.
Uprkos tim pozitivnim rezultatima, ekonomska saradnja između dvije zemlje još nije dostigla pun potencijal i komparativne prednosti Srbije u odnosu na zemlje u regionu i sporazumi o slobodnoj trgovini koje je Srbija potpisala mogli bi biti veoma privlačni za američke investitore, rekao je Ćirić.
Ukoliko odluče da ovdje otvore svoje proizvodne pogone, američki investitori mogu koristiti Srbiju kao bazu za izvoz u treće zemlje sa više od milijardu potrošača, što predstavlja izuzetnu priliku za obje zemlje, dodao je on.
Američke kompanije, kao što su “Filip Moris”, “JuEs Stil”, “Koka-Kola”, “Bol korporejšen”, “Van Drunen farms”, “Galaksi tajr&vil” i “Vest farmasutikals”, već godinama uspješno posluju u Srbiji, rekao je Ćirić i izrazio uvjerenje da je Srbija u stanju da primi još američkih investitora.
Na pitanje sa kakvim se problemima suočavaju američki biznismeni i šta oni mogu da očekuju od vlade Srbije u tom pogledu, Ćirić je ukazao da je naša vlada u stalnom kontaktu sa udruženjem američkih investitora u Srbiji AmCham, kao i sa trgovinskim zvaničnicima američke ambasade u Beogradu i drugim odgovarajućim institucijama koje predstavljaju američke biznismene.
Ta dvostrana komunikacija je uspostavljena sa ciljem razmjene mišljenja i prijedloga kako bi se Srbija učinila privlačnijom za američke investitore.
Trenutno postoje dva pitanja koja bi se mogla smatrati problematičnim, predočio je Ćirić. Jedno je restitucija, za šta su posebno zainteresovani Amerikanci srpskog porijekla, a drugo je privatizacija kompanije Putnik.
On je podsjetio da Srbija od novembra 2010. ima ekonomskog savjetnika u Čikagu koji radi na promociji naše zemlje kao povoljne lokacije za investiranje i na pružanju podrške izvozno orijentisanim srpskim kompanijama.
Srbija takođe radi na uspostavljanju direktnih avionskih linija od Čikaga do Beograda i obratno. Ovog ljeta će aviokompanija iz Feniksa “Svift er” obavljati direktne letove od Čikaga do Srbije.
Novu poslovnu mogućnost predstavlja i nedavno preuzimanje supermarketa “Delta Maksija” od strane grupacije Delez koja ima nekoliko prodavnica na istočnoj obali SAD koje bi mogle biti jedan od novih distributivnih kanala za srpske proizvođače.
Ministar je podsjetio da su američke investicije u Srbiju u periodu od 2000. do 2010. dostigle 228 miliona dolara, što tu zemlju svrstava na 15. mjesto na listi najvećih stranih ulagača u našu zemlju.
Kako se, međutim, investiranja kompanija sa sjedištem u SAD, kao što su “Filip Moris”, “JuEs Stil” i druge, ne registruju kao investicije iz SAD, već iz drugih zemalja, zvanična vrijednost tih investicija izgleda manja nego što svarno jeste. Prava vrijednost američkih investicija u Srbiju je u posmatranom periodu premašila 1,5 milijardi dolara, zaključio je Ćirić. Tanjug