VAŠINGTON, Kina je preuzela lidersku poziciju u svijetu u ulaganjima u čistu energiju, a njene prošlogodišnje investicije u taj sektor gotovo su dvostruko veće od ulaganja SAD.
Istraživanje koje je u najvećim svjetskim ekonomijama sprovela američka neprofitna organizacija “Pew Charitable Trusts” pokazalo je da su prošlogodišnja kineska ulaganja u čistu energiju dostigla 34,6 milijardi dolara. Koliko je učinak Kine na tom polju veliki pokazuje podatak da su u cijelom svijetu tokom prošle godine u čistu energiju uložene 162 milijarde dolara. SAD su ostale na drugom mjestu sa 18,6 milijardi dolara, a osim Kine i evropske države bilježe snažan rast.
“Zemlje se trude da postanu lideri u ovoj oblasti. One znaju da ulaganje u čistu energiju može da obnovi proizvodnju i stvori prilike za izvoz, otvaranje radnih mjesta i nove kompanije”, izjavila je direktor kampanje za borbu protiv globalnog zagrijavanja u organizaciji “Pew Charitable Trusts” Filis Kutino.
Najveća svjetska ekonomija, međutim, prednjači po izgrađenim kapacitetima za korištenje obnovljivih izvora enrgije sa 52,2 gigavata u elektranama na vjetar, malim hidroelektranama i energijom dobijenom korištenjem otpada i biomase. Kina se, međutim, ubrzano primiče, pošto je samo udvostručenje korištenja energije vjetra podiglo instalisane kapacitete obnovljive energije na 49,7 gigavata tokom 2009. godine. Po ovom parametru Njemačka je na trećem mjestu sa 30,9 gigavata struje dobijene iz čistih izvora.
Mjereno po odnosu čiste energije prema bruto društvenom proizvodu, Kina je na trećem mjestu sa 0,39 procenata, daleko iza vodeće Španije sa 0,74 odsto, dok su SAD sa 0,13 procenata na 11. mjestu.
Globalna industrija čiste energije u posljednjih nekoliko godina doživjela je izuzetan rast, što bi moglo da smanji dominaciju fosilnih izvora energije i zauzda emisiju štetnih gasova. U posljednjih pet godina investicije u čistu energiju porasle su za 230 odsto, a gotovo sve članice Grupe 20 industrijski najrazvijenijih i zemalja u razvoju su više nego udvostručile ulaganja u tom sektoru. Upravo iz tog bloka zemalja dolazi čak 90 odsto novca uloženog u obnovljive izvore energije širom svijeta. Rezultat toga je instalisanje 250 gigavata proizvodnih kapaciteta u oblasti čiste energije, čime je taj sektor povećao svoj udio u ukupnoj proizvodnji energije na šest odsto.
“Čak i usred globalne recesije sektor čiste energije je doživio impresivan rast”, dodala je Kutinova.
Rast investicija u obnovljive izvore energije u posljednjih nekoliko godina, sudeći prema prognozama organizacija “Pew Charitable Trusts”, biće nastavljen. U ovoj godini bi ulaganja u taj sektor trebalo da dostignu sumu od 200 milijardi dolara. Kina će ponovo imati jednu od vodećih uloga u tom ciklusu, a pored ulaganja u proizvodne kapacitete planira da potroši gotovo 47 milijardi dolara na poboljšanje efikasnosti energetskih pogona, čiste automobile, solarne elektrane i popravak svoje preopterećene električne mreže.
“Činjenice govore same za sebe. Jasno je da je Kina sada svjetski lider u privlačenju novog kapitala u ovoj oblasti”, kazao je Majkl Librajh, izvršni direktor “New Energy Financea”.
Istraživanje nije fokusirano isključivo na ulaganje u “zelene izvore” energije, već i na investicije u kapital, inicijalne javne ponude i spajanja i preuzimanja kompanija u ovom sektoru. SAD su bile vodeće u Grupi 20 po ulaganju u tehnološke inovacije. Prošle godine su u toj zemlji, međutim, uložene samo 11,2 milijarde, dok je Kina u tehnološke inovacije investirala 29,8 milijardi dolara. Upravo to finansiranje stručnjaci smatraju ključnim barometrom za razvoj čiste energije, a time i otvaranje novih radnih mjesta i rast poslovanja kompanija.
Istorijski rezultat Njemačke
Njemačka je 2009. godine proizvela više od deset odsto ukupne energije iz obnovljivih izvora, što je najveći procenat u njenoj istoriji.
Ministar za zaštitu životne sredine Njemačke Norbert Retgen izjavio je da je Njemačka prošle godine proizvela 10,1 odsto ukupne energije iz obnovljivih izvora, dok je 2008. godine taj procenat iznosio 9,3 odsto. Od toga je 16,1 odsto iskorišteno za proizvodnju struje, dok je 8,4 odsto iskorišteno za grijanje. Energija je dobijena iz solarnih ćelija, vjetrenjača i bio-goriva.
“Potpuno je realno da Njemačka do 2020. godine uspije da dostigne cilj da 30 odsto električne energije dobija iz obnovljivih izvora”, rekao je Retgen.
Industrija proizvodnje energije iz obnovljivih izvora počela je intenzivno da se razvija u Njemačkoj posljednjih desetak godina, a danas u toj grani radi oko 300.000 radnika.
Strategija razvoja
Zemlje sa jasnom nacionalnom politikom kao što su Kina, Brazil, Španija, Velika Britanija i Njemačka, imaju najrazvijenije sektore čiste energije. Zemlje bez takve politike kao što su SAD, Japan i Australija zaostaju za njima.
“Time su pozicija i konkurentnost SAD dovedeni u pitanje. SAD su pred teškim izborom da li da usvoje politiku koja bi ih pozicionirala kao svjetskog lidera na sve većem globalnom tržištu čiste energije ili da nastave da gledaju kako Kina i druge zemlje idu naprijed”, kaže direktor kampanje za borbu protiv globalnog zagrijavanja u organizaciji “Pew Charitable Trusts” Filis Kutino.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.