SEUL, Lideri Grupe 20 najrazvijenijih zemalja postigli su dogovor na samitu u Seulu da izbjegnu namjernu devalvaciju nacionanih valuta radi podsticanja izvoza.
Zvaničnici su postigli dogovor o sastavljalju “indikativnog uputstva” o rješavanju trgovinskog debalansa koji otežava globalni privredni rast, prenosi Bi-Bi-Si.
Tokom samita pojavile su se tenzije među pojedinim delegacijama povodom rješenja za poremećaje u oblasti globalne trgovine i deviznog tržišta. U konačni sporazum nije uvrštena inicijativa SAD da se ograniče trgovinski deficiti.
Američki predsjednik Barak Obama izjavio je da ne treba sumnjati da je podešavanje kursa “doprinijelo krizi korz koju smo upravo prošli”.
“Devizni kurs mora da bude odraz ekonomske realnosti. Zemlje u razvoju treba da omoguće da tržište definiše vrijednost njihove valute. To sam rekao u razgovoru sa predsjednikom Kine Huom Đintaom i pažljivo ćemo pratiti rast kineske valute”, rekao je Obama.
Vašington smatra da je kineski juan namjerno oslabljen da bi kineski izvoznici imali prednost na međunarodnom tržištu i da bi Vlada u Pekingu mogla da gomila velike devizne rezerve.
Kineski zvaničnici tvrde da je zvanični Peking odlučan da izvrši reformu kursne politike, ali da je za njenu realizaciju neophodna globalna ekonomska stabilnost.
“Kina se polako kreće ka poziciji kada će povećati domaću potrošnju i izvršiti rebalans svoje ekonomije”, izjavio je britanski premijer Dejvid Kameron.
Sporazum o definisanju uputstva za sprečavanje “rata valutama” nije obuhvatio prijedlog SAD da se nacionalni trgovinski deficit i suficit ograniče na četiri procenta, jer su se tome usprotivile Njemačka i Kina, najveći svjetski izvoznici.