BANJALUKA, Članovi Ekonomsko – socijalnog savjeta RS, njih pet, primili su po 7.400 KM naknada za rad u Savjetu u posljednje dvije godine, iako su u ovom periodu održali svega četiri sjednice. To znači da su dobijali skoro 2.000 KM po sjednici, koja traje najviše nekoliko časova, a neke i znatno kraće, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
U radu Ekonomsko – socijalnog savjeta učestvuje devet članova i to po tri predstavnika Vlade RS, većinskog reprezentativnog sindikata i većinskog reprezentativnog udruženja poslodavaca na nivou Srpske. Svaki član ima i zamjenika sa istim pravima i obavezama i četvorogodišnji mandat.
Pravo na naknadu ima šest članova, odnosno predstavnici sindikata i poslodavaca, dok predstavnici Vlade u Savjetu nemaju pravo na naknadu.
U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite su potvrdili da naknadu redovno prima pet članova, s obzirom da se potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić odrekao ove naknade.
„Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta imenovani ispred Saveza sindikata RS i Unije udruženja poslodavaca RS primaju naknadu za svoj rad koja je na mjesečnom nivou i pojedinačno iznosila 370 KM, a nakon uvođenja posebnog doprinosa za solidarnost neto iznos pojedinačne naknade je umanjen i iznosi 296 KM“, potvrdili su za CAPITAL u Ministarstvu rada i dodali da je u 2014. i 2015. godini na ime naknade za rad članovima ESS isplaćeno 44.400 KM.
U 2014. i 2015. godini održano najmanje sjednica od osnivanja ESS
U Izvještaju o radu Ekonomsko-socijalnog savjeta RS za 2014. godinu, koji je Vlada Srpske nedavno usvojila, navedeno je da je da su rad ovog tijela obilježili česti sukobi predstavnika poslodavaca i sindikata zbog različitih stavova u vezi sa potrebom donošenja novog zakona o radu.
„Ekonomsko-socijalni savjet RS u 2014. godini je održao ukupno dvije sjednice, jednu vanrednu i jednu redovnu što predstavlja najmanji broj održanih sjednica od osnivanja ovog tijela. Pored održanih, dodatno su zakazane tri sjednice koje nisu održane zbog nemogućnosti socijalnih partnera da usaglase dnevni red“, navedeno je u izvještaju.
Ništa bolja situacija nije bila ni u prošloj godini. Održane su svega dvije sjednice i zakazano još pet, ali one nisu održane iz istih razloga kao u 2014. godini.
To, ipak, nije bila prepreka da članovi redovno dobijaju naknade iz budžeta. Iako i sami članovi Ekonomsko – socijalnog savjeta ističu da onaj ko ne zaradi ne bi trebao da bude plaćen, ipak, većina njih nije odbila ove naknade.
Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić je potvrdio za CAPITAL da ne prima ovu naknadu. On očekuje da će se strasti smiriti nakon što je usvojen novi Zakon o radu RS i da će i Ekonomsko-socijalni savjet konačno profunkcionisati.
“Za mene nije normalno ni da se te naknade daju, a sasvim je normalno da, ako se već daju, one treba da budu po učinku. Mislim da ne treba plaćati nekoga za nešto što nije radio. Mada, sigurno će sada biti bolja situacija kada je riješen problem u vezi sa Zakonom o radu”, naglasio je Trivić.
Predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić kaže da je ona, u vrijeme kada je predsjedavala Ekonomsko-socijalnim savjetom RS, predlagala da ove naknade budu ukinute, ali da to nije urađeno.
„To sam predlagala jer se o naknadi za rad u Savjetu znalo samo po tome da li ja imam naknadu. U prošloj godini one nisu ni redovno isplaćivane, a po mom mišljenju i ne treba da se isplaćuju“, naglasila je Mišićeva.
Savanović: Ko neće da radi, neće imati ni naknadu
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Milenko Savanović, koji je takođe član Savjeta, kaže da je veći problem od naknada to što Savjet nije radio u punom kapacitetu isključivo zbog nerazumijevanja između predstavnika sindikata i poslodavaca.
„Bez obzira na naknade mi moramo napraviti Ekonomsko-socijalni savjet koji će biti mnogo funkcionalniji i koji će opravdati ulogu koja mu je zakonom data. Niko ne može da zauzme poziciju i da je zloupotrebljava. Sad je prilika da to dovedemo u red, s obzirom da treba da razgovaramo o kolektivnim ugovorima. Naknada je najmanji problem, ovdje je bitno da se opravda funkcija Ekonomsko-socijalnog savjeta. Ali, ako ljudi neće da rade, neće imati pravo ni na naknadu“, kazao je Savanović.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Strasno
zato sam ja kao stranac nekada bio veliki investitor na blberzi i nikad vise…bolje izgubiti 50%, nego 100%. A sad kad vec kradete kradite maximalno – briga me. U BIH dolazim jos samo na kavu 1x godisnje. Hvala vam politika i dovidjenja.