BANJALUKA, Članstvo BiH u NATO doprinijeće njenoj stabilnosti, bezbjednosti i ekonomskom napretku, od čega će koristi imati svi njeni građani, izjavio je portparol NATO štaba u Sarajevu Derek Čepel.
On je na konferenciji za novinare u Banjaluci, u pauzi okruglog stola o beneficijma pristupanja NATO-u, kao i otvaranju novih poslovnih i investicionih mogućnosti, istakao da NATO želi da BiH postane član ovog saveza zbog kolektivne sigurnosti.
“Članice NATO-a i sve evropske zemlje imaju interes u tome da se Evropa razvije kao jedinstven politički, ekonomski, odbrambeni i društveno bezbjedan prostor da se više nikada u Evropi ne bi ponovili sukobi”, istakao je Čepel.
Prema njegovim riječima, NATO želi u BiH postići sigurnost koja će doprinijeti regionalnoj, evropskoj i globalnoj bezbjednosti.
“BiH njena izolacija čini samo slabijom, jer nema individualnu mogućnost odbrane od terorizma, a ekstremizam je danas prisutan u svakoj zemlji svijeta. Najbolja odbrana od takvih prijetnji jeste da budete dio grupe prijatelja koji raspolažu informacijama, obavještajnim podacima i koji vas mogu podržati, te koji će napad na vas shvatiti kao napad na sebe”, poručio je Čepel.
On je istakao da su ekstremizam, organizovani kriminal i terorizam pojave koje prelaze granice, te borba protiv njih mora biti multinacionalna.
Čepel je ocijenio da su Oružane snage BiH dosta blizu ostvarenju NATO standarda, ali ultimativni izazov za članstvo BiH u NATO nije vojni, već politički.
Predstavnik Centra za međunarodne odnose Miloš Šolaja podsjetio je da se u NATO savez ne učlanjuju vojske, niti sisteme odbrane, nego države u cjelini, te da je u BiH, pored reforme odbrane, potrebno sprovesti još mnogo drugih reformi na svim poljima da bi se ostvarili uslovi za njen prijem u alijansu.
“Reforma odbrane, odnosno stvaranje uslova na odbrambenom i vojnom sistemu je samo jedna od pet neophodnih oblasti koje se moraju urediti i Akcioni plan za članstvo (MAP) upravo podrazumijeva godišnje planove u pet oblasti koje će evoluirati da bi se na kraju stekla situacija za pozivnicu za članstvo u NATO-u”, rekao je Šolaja.
On je istakao da je današnji okrugli sto jedna u nizu otvorenih rasprava u kojoj predstavnici NATO-a zajedno sa partnerima u BiH raspravljaju o tome kakav je njihov međusobni odnos, šta je do sada urađeno i šta još treba uraditi na putu ka članstvu u ovaj savez, te kako dalje rješavati ekonomska, socijalna, politička i pitanje bezbjednosti u BiH.
Predstavnik Evroatlanskog savjeta BiH Dragan Praštalo istakao je da bez integracija nema ekonomskog progresa za malu zemlju kao što je BiH.
“BiH je zemlja sa malim potencijalom za plasman roba i znanja na ovoj teritoriji što znači da mi moramo izvoziti naša znanja i naše robe, a da bi to mogli moramo biti dio međunarodne zajednice što podrazumijeva prihvatanje njihovih standarda, a NATO je sigurno jedan od koraka koji može omogućiti uvezivanje ekonomije BiH sa ekonomijama ostatka svijeta”, rekao je Praštalo.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da, pomoći će nam davanje milijardi, koje nemamo, za zastarjelo američko naoružanje, a i svoga imamo za izvoz (što nam ne dozvoljavaju).
*
Švajcarska, Švedska, Finska, Izrael, Australija, Novi Zeland, itd. su jako siromašne zemlje, sudeći po izjavi stručnjaka Dragana Praštala.
Kakve mi to pametnjakoviće plaćamo i imamo za svoje predstavnike 🙁