SARAJEVO, Kvalitetnija radna mjesta najveća su prednost članstva u Evropskoj uniji, dok su nedostaci veći troškovi života i porezi, smatraju stanovnici Republike Srpske i FBiH.
Ovo su rezultati istraživanja javnog mnjenja u BiH, koje je sprovela agencija “Ipsos Public Affairs” za potrebe Direkcije za evropske integracije (DEI) BiH.
Istraživanje javnog mnjenja, koje je pokazalo da je osam od deset stanovnika BiH za pristupanje EU, usvojio je i Savjet ministara BiH.
Da će članstvo u EU donijeti veći broj boljih radnih mjesta smatra 32 odsto stanovnika RS i 42 odsto u FBiH, dok četvrtina ispitanika u čitavoj BiH smatra da će zajedno sa članstvom doći i trajni mir i politička stabilnost.
Građani se nadaju i boljem poštivanju zakona, otvorenijem pristupu obrazovanju u EU, te unapređenju infrastrukture.
Više od polovine stanovnika i RS i FBiH, kao osnovni nedostatak članstva u EU vidi veće troškove života i poreze. Da jedna od najvažnijih reformi treba da bude borba protiv korupcije smatra 56 odsto stanovnika Srpske. U FBiH je taj procenat 46.
Oko 25 odsto stanovnika i RS i FBiH navelo je da je poslije borbe protiv korupcije veoma važno sprovesti ekonomske reforme kako bi se unaprijedio svakodnevni život građana.
Reforma Ustava percipirana je kao značajnija u FBiH nego u RS. Međutim, u Srpskoj je više onih koji smatraju da je neophodna reforma socijalne politike i to sedam odsto ispitanika, dok u FBiH to smatra šest odsto.
Stanovnici u oba entiteta iskazali su i nezadovoljstvo javnom upravom za koju smatraju da treba da bude reformisana.
Većina građana smatra da ulazak Hrvatske u EU od 1. jula ove godine može “donekle pozitivno” uticati na njihov život i poslovanje kompanija u BiH, dok kao pozitivnu vide činjenicu povećanja potražnje radne snage iz BiH i bezbjednost granice.
Građani RS više ističu entitetsku vladu kao pokretačku snagu integracije u EU u odnosu na građane FBiH koji više ističu Parlament BiH.
Član Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine RS Srđan Mazalica smatra da su određena očekivanja građana ispravna, dok su pojedina stvorena na osnovu pretpostavki.
– Može se očekivati otvorenije tržište za investitore, bolja poslovna i zakonska klima, pa s tim i nova radna mjesta. Sa EU dolazi i bolja zaštita potrošača – kazao je Mazalica i dodao da će neke stvari definitivno poskupjeti ulaskom u EU, ali da će neke i pojeftiniti.
– Pitanje je da li će i porezi rasti jer se Unija ne miješa u monetarnu i fiskalnu politiku – rekao je Mazalica i dodao da se članstvo u EU čini kao negativno i u smislu povećanja centralizacije, ali da će RS otkloniti bilo kakvu mogućnost za to.
Mazalica smatra da je borba protiv korupcije veoma bitna, kao i da se donose sistemska rješenja u reformi pravosuđa.
– Na svim ovim poslovima Republika Srpska radi, ali treba biti jasno da sa EU ovdje neće doći keš. Kroz propise EU, s kojim se Srpska u velikoj mjeri već usaglašava, kroz sve oblasti se unapređuje život građana – istakao je Mazalica. Glas Srpske
Komentariši