PODGORICA – Od kada je prije pet godina Crna Gora ušla u NATO, upliv stranih investicija u ovu državu već u prvoj godini povećao se za oko 30 odsto i to u različite oblasti u privredi, a najviše među njima sleglo se u turizam.
Ovo je za portal CAPITAL ispričao crnogorski ekonomski analitičar i vlasnik kompanije “Inteligencija” Mirza Mulešković koji kaže da je članstvo u Sjevernoatlantskom savezu raširilo po drugim zemljama informaciju o Crnoj Gori kao bezbjednoj državi, čime je ona dospjela u fokus investitora, ali i turista koji biraju da svoj novac troše u sigurnim državama.
“Pristupanje NATO-u bio najznačajniji događaj u Crnoj Gori od kada je 2006. godine obnovila svoju nezavisnost. Sa članstvom u NATO-u i sa pregovorima za članstvo u EU, Crna Gora i danas pokazuje da je na putu stabilnosti i tako šalje poruku drugim zemljama, ali i potencijalnim investitorima da se ovdje radi o jednoj stabilnoj, građanskoj i bezbjednoj zemlji”, priča Mulešković.
CAPITAL: Kakve prednosti je dobila Crna Gora ulaskom u ovu alijansu?
MULEŠKOVIĆ: Prva stvar koju treba napomenuti je da sve zemlje članice NATO saveza upravo šalju tu poruku, da su bezbjedne za ulaganje. Zato postaju konkurentnije u odnosu na ostale zemlje koje nisu ušle u ovu alijansu. Ako bi gledali pozitivne strane, već prve godine priliv direktnih stranih investicija iz zemalja koje su članice NATO-a u Crnoj Gori su porasle za oko 30 odsto. Ovo je jasan znak da članstvo u NATO jeste donijelo veliku ekonomsku korist za Crnu Goru. Došle su nam nove investicije koje su za našu malu ekonomiju veoma bitne.
Članstvo donosi dodatnu sigurnost svakoj državi u tom institucionalnom smislu, jer postoje jasna pravila koja se moraju poštovati. To je veoma dobro za naše zemlje, posebno zato što smo skloni institucionalnim krizama da se tako nekako ustabile i svoje politike kreiraju u skladu sa pravilima saveza. Ne treba bježati niti možemo ići sami, već trebamo pronalaziti modalitete koji mogu doprinijeti razvoju kako demokratije, tako i svega drugog u jednoj državi.
CAPITAL: U kojoj privrednoj oblasti su te investicije najvidljivije?
MULEŠKOVIĆ: Naša ekonomija ni prije članstva nije bila nešto razvijena, ali smo nakon pristupanja privukli konkretnije, stabilnije i pouzdanije investitore. U tom dijelu možemo reći da je Crna Gora imala ogromne ekonomske benefite, a posebno u oblasti oblasti turizma. Što se tiče političkog aspekta, jasno je da zemlja ne može postati članica sve dok ne ispuni određene kriterijume. Kada se to dogodi, onda je to znak da je država pravno stabilna, da je dobro uređena i da tu imamo dobru vladavinu prava, što je opet pozitivan impuls i znak za strane investitore.
CAPITAL: Kako je vojna alijansa uticala na turizam?
MULEŠKOVIĆ: Koliko god nama to nije bilo očigledno da će se desiti, ali turisti koji su pažljiviji u odabiru destinacija, birali su Crnu Goru po prvi put jer su dobili signal da se radi o jednoj stabilnoj zemlji. Priliv turista iz zemalja članica NATO-a se povećao u posljednjih pet godina, ali moramo reći i da je taj rast malo pokvarila pandemija korona virusa 2020. godine. Sada se vraćamo u normalu, ali nam ipak globalna dešavanja ne idu na ruku i ponovo ulazimo u taj začarani krug dok se ne stabilizuje kompletna situacija. Tek tada ćemo osjetiti sve benefite ulaska u NATO.
CAPITAL: Šta je Crna Gora morala da mijenja?
MULEŠKOVIĆ: Svi izvještaji u posljednjih pet godina su pokazivali da smo uradili dosta toga po pitanju reformi, ali i prije toga, u kompletnom procesu pristupanja NATO-u i Evropskoj uniji. Promijenili smo kompletnu legislativu i mnoge druge stvari kako bi napravili ambijent atraktivan za strane investitore. Nakon toga su stigle investicije, uglavnom u privredu.
CAPITAL: Da li Crna Gora nešto proizvodi za NATO?
MULEŠKOVIĆ: Industrija u Crnoj Gori nije dovoljno razvijena, pa te investicije nisu baš išle u ovom smjeru. Investicije su uglavnom bile u oblasti turizma. Crna Gora se opredijelila na početku za taj pravac. Mislim da će se u budućnosti naša ekonomija daleko više diverzifikovati i da će se tada više ulagati u industriju. Lično sam jedan od onih ekonomista koji se zalažu za snažan razvoj industrije bez koje nema dobre ekonomije. U narednom periodu moramo raditi daleko više na razvoju industrije.
CAPITAL: Da li nas NATO toliko želi u svojim redovima i želi?
MULEŠKOVIĆ: Pod znakom pitanja je da li oni žele nas ili mi želimo kod njih. Mi vidimo tu bezbjednost i inicijalni oslonac za naš suverenitet i bezbjednost na ovim područjima koja jesu kakva jesu i imamo takvu istoriju, pa samim tim od ovakve alijanse očekujete da u vašim zemljama zavlada demokratija i da imate mir i bezbjednost, što je cilj svima nama. Odatle proizilazi da želimo stabilnu ekonomiju i razvoj. I NATO savez definitivno ima potrebu da se širi, posebno na ove zemlje, posebno jer kroz povećanje broja članica, povećava se i snaga saveza i njena sposobnost pružanja bezbjednosti na međunarodnom nivou. To je obostrani interes i nadam se da će sve zemlje regiona ući u savez kako bi se stavila tačka na sve prepreke na sve probleme koje imamo u regionu, te da ćemo se okrenuti ekonomskom prosperitetu.
CAPITAL: Kakve su nam šanse da se nađemo u nekom međunarodnom tenderu za neki posao sa NATO-om, ovako mali i sa slabo razvijenim industrijama?
MULEŠKOVIĆ: Iste kao i u Evropskoj uniji. Možda ne možemo u ovom trenutku, ni BiH ni CG, kao ni ostale zemlje regiona, da očekujemo da idemo samostalno na međunarodne tendere. Nemamo kapaciteta da ispunimo sve uslove tendera, li je dobro da se nađe niša, koja za naše uslove predstavlja velike poslove. Uvijek preporučujem da se to tako radi. Potrebno je uraditi detaljnu analizu šta tačno treba da se uradi za NATO a šta za EU i šta je to što možemo da uradimo za nas. To bi dodatno ojačalo kapacitete naših privrednika da učestvuju u ovim tenderima. Ako bi tako djelovali, mogli bi biti veoma konkurentni. Kada se krene u proces, onda se stvaraju partnerstva sa svim zemljama članicama i zajedno se učestvuje. Zato ja tu vidim ogromnu šansu i za kompanije iz BiH i iz CG i trebalo bi učiniti sve da bi se naši privrednici pripremili za ovaj korak.
CAPITAL: Postoje li neke negativne posljedice koje vidite?
MULEŠKOVIĆ: Generalno ne. Ne vidim negativne posljedice što se tiče članstva Crne Gore. Jedina stvar za koju možemo da kažemo da je negativna, bila je politički pritisak država koje nisu članice NATO-a. U tom dijelu posebno mislim na Rusiju i donekle na Srbiju. Bilo je kritika od strane političkih partija koje su u Crnoj Gori orjentisane i podržavaju rusku i srpsku politiku. Iz moje perspektive ni to nije ugrozilo ni narušilo međusobne odnose ovih država i naroda, niti se nakon toga desilo bilo šta negativno, pa ni tu ne vidim neki problem.
CAPITAL: Kada govorimo o BiH, kako vi vidite njen položaj u odnosu na NATO i članstvo?
MULEŠKOVIĆ: Što se tiče BiH, mislim da treba da ide u tom pravcu jer će tako poslati signal da je uređena država, pokazati da može primiti nove strane investicije neophodne za dalji razvoj. Uporedite ekonomije Bosne i Hercegovine i Crne Gore. I jedna i druga su nedovoljno razvijene i one zavise značajno od direktnih stranih investicija. Bez toga i bez političkog uređenja države i jasne orijentacije, bez puta u NATO i Evropsku uniju, ja ne vidim prosperitet nijedne države na Balkanu. Ako govorimo o BiH, vjerujem da će taj put u NATO i članstvo u EU pomoći da se ovo društvo daleko brže reformiše.
CAPITAL: Andrijana Pisarević
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
NATO im je definitivno pomogao da procvjetaju!
U poslednje vrijeme primjećujem puno članaka vezanih za NATO i čini mi se da ih neko sponzoriše, da mi je znati ko je to, kome je to toliko važno da se promoviše NATO?!
Bitno je da nema promocije ruskih „specijalnih operacija“ kod nas. RTRS i ATV su pretvoreni u filijale „РТР Планета“, a novinar RTRS je bio na prvoj liniji fronta kojeg je okolo sa ratišta na ratište prevozila ruska vojska. Vlast je još gora. Republiku Srpsku je pretvorila u novi Kaljinigrad i tako stavila omču oko vrata Republici Srpskoj. Dugo vremena sam mislio da je poglavica koji prodaje kupus u Zagrebu loš političar koji ne razumije kako funkcioniše savremeni svijet, ali sada mislim da je postavljen da uništi ono malo Srba što je ostalo zapadno od Drine, naročito nakon odlikovanja botoks diktatoru. Ne vjerujem da ima toliko malen IQ, mada ništa nije isključeno…
Baš me interesuje kako će se sada zadužiti na Londonskoj berzi i po kojoj kamati. Ova njegova egzibicija će nas koštati 100ak miliona više. Mada, poglavica reče da ćemo dobiti mali i veliki ruski kredit…Gdje je to zapelo?
Naše društvo jeste Mađarska, Italija, Njemačka, Hrvatska, Crna Gora, Rumunija, Grčka itd, a ne Rusija, Kasahstan, Bjelorusija, Tadžikistan, Kirgistan itd (ODKB). Nije to teško shvatiti, dovoljno je uzeti mapu Evrope.
A da li nas to lijepo društvo želi? Da li te to lijepo društvo želi takvog kakav jesi tj. nas kakvi jesmo? Vidim da bi se ti lako uklopio sa njima i vjerovatno veoma lako propričao, ako već ne pričaš Njemački, a djeca samo Njemački, ali šta sa nama koji želimo da pričamo srpski jezik, slavimo slavu, imamo svoj kalendar, da budemo to što jesmo hiljadama godina!??
NATO-ameri i ta ekipa koju si naveo je nas bombardovala, i danas djeca umiru od posledica milosrdnih anđela koje je poslala ta gospoda! Treba njih da promoviše ATV i RTRS??????? Dovoljno ih promoviše RTS, Nova, milion nevladinih organizacija i dr. pa eto valjda je to utjeha za one koji ih vole.
Rusija i ruski narod su neuporedivo važniji nama Srbima, prije svega i genetski smo bliži nego ostali koje si naveo (naravno tu ne mislim na braću Hrvate, Crnogorce i neke druge koji su magijom postali sasvim drugi narod), nisu nas nikada ubijali, nisu nam slali anđele, nisu nas prekrštavali, nisu nam krali djecu i organe, pa i novac nam nikada nisu krali kao ovi ostali koji to aktivno rade i u ovom trenutku!!!
Прво када уђеш у НАТО је да се одрекнеш своје славе и не смијеш причати матерњи језик? Ево Грци, Румуни и Бугари више не причају својим језиком и морали су се одрећи православља. Чак су Aмери наредили Грцима да се затвори Атос…
НАТО нас је бомбардовао због тога што ретардирани Милошевић није схватио шта значи пад Берлинског зида, као што сада Вучић и Додик не схватају шта је овај рат у Украјини. Нема ту правде и поштења, ради се о томе да је граница између запада и истока у Урајини и најачи војни и економски савез на планети не жели да дозволи у свом залеђу неког ко ради против њих или неког ко је чак неутралан. Када Швајцарска није могла бити више неутрална, како мислиш да то може бити сиромашна Србија и Република Српска? Да ли због неке љубави према Русији желиш да нам уведу санкције, визе, повуку фирме и да хиљаде људи остане без посла, да се плате морају смањити 30% или недај Боже да нас бомбардују? Ја не желим…Свијет не функционише по принципу шта је фер, а шта није фер, него ко је јачи. Неки нови конфликт са НАТО пактом којим смо окружени би нас скроз уништио или неке нове санкције као 90их, које су нам и “браћа” Руси увели.
Ово што пишеш за Хрвате и Црногорце је чист шовинизам. Као да си код Шешеља ишао на предавања. Нису они настали некаквом магијом, него су аутохтони народ који је вијековима на овом терену као и ми Срби. Наша неспремност да прихватимо реалност скупо нас је коштала, а ако се настави ово ирационално понашање скроз ћемо нестати. Није вријеме за српски инат, него за прилагођавање. У еволуцији опстају народи који се најбрже прилагођавају промјенама окружења, што ми већ неколико деценија не чинимо.
Momentalno ukoliko se nazivas Srbinom ili si drzavljanin Srbije ili RS idi da se odreknes tog drzavljanstva, jer takvi kao ti ga ne zasluzuju! Sramota me je kad procitam ovoliku kolicinu gluposti od nekoga ko sebe naziva Srbinom!
Nio tvoje inteligencije je sigurno ispod 60! Da nije bilo Milosevica danas bi verovatno zivio u Hrvatskoj ili nekoj drugoj zapadnoj fasistickoj zemlji! Svaki dan se zahvaljuj Bogu sto nam je dao Milosevica i danas Milu inace nas ne bi bilo nigdje i kada im ime spominjes ustani i pokloni se te ih zamoli da ti oproste grehe!
Свака ти част на овим ријечима!
Хахаха… Није ХВО пред Бањалуком зауставио Милошевић 1995. године, него САД (НАТО) једним телефонским позивом Туђману. Уосталом, Република Српска је своје међународно признање добила у Дејтону, а не у Москви или Београду.
Kако то да сви Срби у потрази за бољим животом иду у те, како их зовеш „западне фашистичке земље“, а не у Русију? Изгледа да Срби ипак не воле толико Русију када рационално одлучују за добробит своје породице.
О Милошевићу су све рекли грађани Србије 5. октобра.Што се тиче Додика, он је успио смањити број Срба у Републици Српској за трећину од када је на власти. Ти се клањај њему. Можда је и за тебе Додик Бог, као за ону из Добоја.
Држављанство Републике Српске не постоји, јер Република Српска није самостална држава. То што си се ти упецао на Додикове предизборне мамце то је друга ствар. Не мисли то он озбиљно јер зна да то није могуће реализовати, он то само ради да би скупио гласове од таквих као што си ти.
Žao mi je što nisu odobrili moj prethodni komentar i ako je na istom nivo vrijeđao tebe kao što si ti vrijeđao mene u prethodnom komentaru upućenom meni, ali vjerujem da je i ova ekipa na ovom sajtu bar blago prema NATO jer da nije ne bi ih ni reklamirali! Isto tako vjerujem da niko ne smije da dodirne nevladine organizacije i gospodu koja ih vodi, kao ni razne iscenirane ratne zločine, morate da pazite da i vas ne sankcionišu jer sloboda govora je samo za njihove argumente, ostali moraju da ćute, zato recimo ruski mediji šire maligni uticaj i svi moraju da ih zabrane, a njihovi šire samo istinu, sloboda govora je zagarantovana na zapadu!
A ko kaže da nema naših ljudi koji rade u Rusiji? To što ljudi kalkulišu gdje će da rade i zarade novac to ne znači da se mi trebamo odreći svoje teritorije, svoje kakve takve suverenosti i postati njihovo topovsko meso kada pokrenu tamo neki novi rat, a niko ih nije pokrenuo više od njih, ti se slobodno dobrovoljno prijavi kada budu tražili novo meso za neki novi rat!
5. oktobar, građani??? Misliš na “otpor” ekipu koju su malo sponzorisali tamo neki? Misliš na tu ekipu koja je nastavila da radi isti taj posao u drugim državama, na njih misliš?
Niko od naših političara, a vjerujem i vojskovođa, za tebe ne valja kako iz prošlosti tako i sada, a koga bi ti preporučio da nas vodi? Čanak? Čeda?
Ali vjerujem da recimo Kosovo jeste za tebe država?
Ako stvarno mislis tako onda si ti stvarno… Gospodine cisto da znas vojska HVO je zaustavljena, jer je Milosevic zapretio ako udju u BL da Srbija momentalno ulazi u rat, a te bajke i propagandu koju ti pises i pricas mozes pricati Canku, Djindjicu, Sonji Biserko i ostalim prozapadnim marionetama!
Prije nekoliko dana citam kometare na po*n hub-u i srbin i hrvat se svadjaju ko je poceo rat u Bosni.
Pa pobogu ljudi , jel vam ista sveto ???