SARAJEVO, U BiH ne postoje zakonski i podzakonski akti koji regulišu klastere i podršku ovom obliku umrežavanja preduzeća, čija je prednost u tome što svojim organizovanjem jačaju poziciju malih i srednjih preduzeća članova klastera i na taj način se oponašaju velike kompanije.
Savjetnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Ljubiša Ćosić pojasnio je da BiH klastere i mogućnosti klasterizacije preduzeća, kao oblika njihovog umrežavanja radi konkurentnijeg i snažnijeg nastupa na tržištu, tretira Srednjoročnom razvojnom strategijom BiH od 2004. do 2007. godine /PRSP/.
Prema njegovim riječima, ovo pitanje posebno je definisano u dijelu PRSP-a koji se odnosi na unapređenje poslovnog okruženja za domaća i strana ulaganja i podršku preduzetništvu, odnosno u oblasti koja se odnosi na institucionalnu podršku preduzetništvu.
“Ipak, ne postoje zakonski i podzakonski akti koji regulišu klastere i podršku njima”, upozorio je Ćosić.
On je podsjetio da u BiH, trenutno, postoje automobilski klaster, klaster drvne industrije i klaster plastičara.
“Automobilski klaster u Sarajevu, osnovan 2004. godine, osim što okuplja preduzeća iz automobilske industrije u BiH ima i podršku Njemačke razvojne agencije GTZ, dok je klaster drvne industrije, koji institucionalno pomaže USAID, osnovan ove godine, kao i klaster plastičara”, precizirao je Ćosić.
Prema njegovim riječima, imajući u vidu da su se prvi klasteri pojavili tek 1992. godine, i to u Škotskoj, Baskiji i Kataloniji, a posmatrajući uspješne klastere u sjevernoj Italiji, Njemačkoj, Švajcarskoj, Silikonskoj dolini u SAD, jasno je da politika svake države u oblasti institucionalnog razvoja i podrške preduzećima treba da sadrži dio koji se odnosi na vođenje politike klasterizacije.
“Razvoj klastera u BiH treba posmatrati u okviru razvoja podrške malim i srednjim preduzećima, s obzirom da bi logičan slijed nakon razvoja i formiranja poslovnih inkubatora za preduzeća trebalo da bude formiranje klastera”, dodao je Ćosić.
On smatra da klasterima u bilo kojoj privrednoj grani institucije države treba da pruže finansijsku podršku, kao što to sada rade međunarodne razvojne agencije postojećim klasterima u BiH, a potrebno je obezbijediti i podršku u izgradnji pravnog okvira.
“Klasteri su pomenuti i u Strategiji razvoja malih i srednjih preduzeća za period 2009 – 2011. godina koja je trenutno u fazi izrade, a smatram da bi osim postojećih, bilo poželjno da u BiH budu formirani i klasteri poljoprivrede i turizma”, rekao je Ćosić. Srna