BANJALUKA, Centralni registar hartija od vrijednosti Banjaluka (CRHOV) uz ostale poslove, postao je najveća banka depozitar u Republici Srpskoj koja trenutno vodi računa o 285 miliona maraka vrijednoj imovini 13, od ukupno 17 investicionih fondova registrovanih u RS.CRHOV je postao banka depozitar koja nosi najveću odgovornost i najveći dio posla u vezi sa čuvanjem i vrednovanjem imovine investicionih fondova.
.
Reputacija
“Registar čuva imovinu 10 zatvorenih investicionih fondova vrijednu oko 285 miliona KM i imovinu 3 otvorena investiciona fonda vrijednu oko 5 miliona KM”, izjavila je za Capital, rukovodilac Sektora depozitarnih poslova CRHOV Nevenka Lero.
Ona je ističe da činjenica da je najveći broj fondova opredijeljen za Centralni registar kao banku depozitara govori u prilog reputaciji Centralnog registra u ovoj oblasti. Nesporna je, kaže Lero, činjenica da Centralni registar, u vrijeme finasijske krize koja pogađa sve učesnike na tržištu kapitala Republike Srpske, vodi računa upravo o tim učesnicima tako što je nekoliko puta smanjivao naknadu investicionim fondovima za obavljanje poslova depozitara.
Lero podsjeća da Centralni registar aktivan je učesnik na tržištu kapitala RS od samih njegovih početaka i već skoro 10 godina obavlja poslove dodijeljene mu Zakonom o tržištu hartija od vrijdnosti.
U sklopu ovih poslova jesu i poslovi depozitara investicionih fondova.
„Centralni registar je sa uspjehom, već osam godina, obavlja depozitarne poslove za investicione fondove. Nekada su to bili privatizacioni investicioni fondovi (PIF-ovi), a sada su to zatvoreni investicioni fondovi, nastali transformacijom tokom 2007. godine. Sektor depozitarnih poslova Centralnog registra je ispratio proces transformacije investicionih fondova okončavši ga konačnim obračunom neto vrijednosti imovine i provizije za upravljanje za tadašnje PIF-ove. Naime, u vrijeme transformacije Centralni registar je za svih 13 PIF-ova, obavljao depozitarne poslove, a postao je depozitar i novom zatvorenom investicionom fondu osnovanom u skladu sa Zakonom o investicionim fondovima“, rekla je Lero.
.
Depozitar 13 fondova
„Sada, tri godine nakon transformacije s pravom se može reći da je Centralni registar, pored ostalih poslova koje obavlja, i najveća banka depozitar, koja te poslove obavlja za 10 zatvorenih investicionih fondova i tri otvorena investiciona fonda. Uz to, Centralni registar obavlja i poslove utvrđivanja vrijednosti imovine za 10 fondova za koje su društva za upravljanje investicionim fondovima te poslove prenijela na depozitara“, ističe Lero.
Početkom decembra ove godine Centralni registar je postao depozitar još tri otvorena investiciona fonda. Centralni registar je inače jedini depozitar otvorenih investicionih fondova u RS.
Svakodnevno se u Centralnom registru vrše obračun i kontrola obračuna neto vrijednosti imovine i neto vrijednosti imovine po udjelu za otvorene investicione fondove, dok se mjesečno vrše obračuni i kontrola obračuna za zatvorene investicione fondove. Osim izrade dnevnih i mjesečnih izvještaja depozitar na dnevnoj osnovi vodi računa o cjelokupnoj imovini fondova, odobrava njihove finansijske transakcije, naplaćuje prihode fonda i vodi računa da se oni koriste u skladu sa propisima, te da troškovi koje fond plaća ne odstupaju od dozvoljenih.
.
Pod kontrolom ulaganje Fondova izvan BiH
Rukovodilac Sektora depozitarnih poslova CRHOV kaže da je posljednje vrijeme primjetno da fondovi svoja sredstva sve više ulažu na tržišta izvan Bosne i Hercegovine što zahtijeva povećanu opreznost depozitara kako u pogledu kontrole dozvoljenih ulaganja tako i u vezi utvrđivanja vrijednosti hartija kojima se trguje na stranim tržištima.
„Sigurno jeste jedno – Centralni registar i njegov Sektor depozitarnih poslova svojom su se reputacijom, kvalifikacijama i iskustvom nominovali za najveću banku depozitara u Republici Srpskoj. Mi ćemo i dalje dati maksimum u obezbjeđenju adekvatnog postupanja sa imovinom investicionih fondova i nastojati izaći u susret društvima za upravljanje investicionim fondovima u cilju unapređenja saradnje i samog tržišta na kojem posluju“, rekla je Lero.