Crnogorcima država vraća staru deviznu štednju

PODGORICA, Crnogorska Vlada preporučila je Ministarstvu finansija da pripremi zakonsku osnovu za isplatu devizne štednje građanima sa prebivalištem u Crnoj Gori koji su ulagali u “Jugoskandik” i “Dafiment banku”, a ukupni iznos štednje koja će biti vraćena je 19,7 miliona evra.

Pomoćnik ministra finansija Dušan Perović rekao je da je Ministarstvo već preduzelo aktivnosti na utvrđivanju ukupnog duga ovih banaka građanima Crne Gore i to raspisivanjem javnog poziva štedišama za prijavu potraživanja, s obzirom na činjenicu da se baza podataka nalazi samo u Srbiji.

“Nakon isteka roka prijavljivanja štediša doći ćemo do podatka o ukupnom dugu ovih banaka prema građanima Crne Gore” – rekao je Perović, prenose crnogorski štampani mediji.

On je naveo da ovi ulozi nisu mogli biti obuhvaćeni ranijim isplatama stare devizne štednje, jer to pitanje nije bilo riješeno između Srbije i Crne Gore.

U skladu sa Zakonom o isplati devizne štednje građana položene kod ovlašćenih banaka sa sjedištem van Crne Gore, usvojeno je uputstvo za isplatu ovih obaveza preko “Crnogorske komercijalne banke”.

Štednja će biti isplaćena građanima koji su na dan stupanja tog Zakona na snagu, odnosno 6. januara ove godine, imali prebivalište u Crnoj Gori, a nisu dobili svoje uloge po propisima države u kojoj je sjedište banke u koju su ulagali.

Riječ je o štedišama nekadašnjih banaka – “Ljubljanske”, “Beogradske”, “Beo”, “Komercijalne”, “Temeljne”, “Šabačke”, “Invest”, “JIK”, “Ju”, “Bankos”, “Kreditne”, “Dubrovačke”, “Novosadske”, “PKB”, “Vojvođanske”, “Privredne” i “Jugobanke”.

Vlasnici štednje u tim bankama su prošle godine Vladi prijavili oko 19,7 miliona evra potraživanja.

Ulagači u tzv. piramidalne banke, koje dosad nisu bile obuhvaćene najavljenim isplatama, prijavili su Vladi prošle godine 11,5 miliona evra stare štednje.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts