NOVI SAD, Na 76. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu učestvuje više od 30 crnogorskih preduzeća, koja su nagrađena za kvalitet sa 362 medalje i 22 vrhunska priznanja (velikim, zlatnim i srebrnim medaljama i peharima), uz osvojene titule šampiona kvaliteta u više robnih grupa, izjavila je potpredsjednica Privredne komore Crne Gore Ljiljana Filipović.
Ona je rekla da je Privredna komora Crne Gore organizovala zajednički nastup preduzeća kako bi doprinjela promociji i kvalitetnoj prezentaciji crnogorske prehrambene industrije u regionu, ali i poboljšala prekograničnu saradnju.
Ukazujući na tradicionalnu ekonomsku i sveukupnu povezanost Srbije i Crne Gore, potpredsjednica komore je istakla da je Srbija glavni spoljnotrgovinski partner Crne Gore, sa učešćem od preko 30 procenata u ukupnom robnom prometu.
Prema podacima za 2008, ukupna robna razmjena Crne Gore sa Srbijom je iznosila 947 miliona evra, što je 16,7 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Pri tome je izvoz bio veći za jedan procenat, dok je uvoz iz Srbije porastao za 19 odsto.
Među najzastupljenijim izvoznim proizvodima Crne Gore u Srbiju 2008. su bili: gvožđe i čelik, zatim pića, mašine i mehanički uređaji, farmaceutski proizvodi, drvo i proizvodi od drveta, meso i drugi klanični proizvodi, električne mašine i njihovi djelovi, vozila, mineralna goriva, mineralna ulja i njihovi proizvodi, voće, povrće i mnogi drugi.
U uvozu iz Srbije najzastupljeniji su bile električne mašine i njihova oprema i delovi, kotlovi, mašine i mehanički uređaji, gvožđe i čelik i njihovi proizvodi, pića, alkoholi i sirće, vozila, namještaj, posteljina, jastuci i slično.
Tu su i plastične mase, mineralna goriva, ulja i njihovi proizvodi, mlijeko i proizvodi od mlijeka, farmaceutski i keramički proizvodi, proizvodi mlinske industrije, ekstrakti za štavljenje, prerađevine od mesa i drugi klanični proizvodi, štampane knjige i časopisi, odjeća i pribor za odjeću i drugo, rekla je gospođa Filipović.
Ona je navela da se ukupan robni promet sa Srbijom, saglasno “CEFTA 2006 sporazumu”, realizuje obostrano bez kvota i plaćanja carina, ali da su u trgovini dvije zemlje, od početka primjene tog Sporazuma, prisutne brojne netarifne barijere.
Među njima, potpredsjednice crnogorske komore je izdvojila dvostruko certifikovanje proizvoda i uzorkovanje prilikom svake isporuke i svakog pakovanja, što značajno poskupljuje i usporava promet.
Privrednici,međutim, prema njenim riječima, upozoravaju da je za robu koja iz zemalja potpisnica Sporazuma dolazi u Crnu Goru pristup relaksiran, tako da su ti proizvodi često konkurentniji u odnosu na crnogorske proizvode koji se prodaju u regionu.
Kao barijere su evidentirana i uska grla na carinskim prelazima, komplikovana i skupa procedura kod protoka robe, problem nepriznavanja sertifakata o kvalitetu, kao i fitosanitarnih, sanitarnih i veterinarskih dokumenata, nepriznavanje tehničkih standarda, nelojalna konkurencija, dampinške cijene, primjena akciza, taksi i stimulacija.
“Zbog toga su preduzeća «Pirella», «Zrnožit», «Ekomeduza», «Solana», «Plantaže» čak odustajali od realizacije ugovorenih poslova sa partnerima iz Srbije”, predočila je Filipović.
Ističući dobru saradnju privrednih komora Srbije i Crne Gore, koje svake godine organizuju poslovne forume privrednika, ona je podsjetila da su u toku pripreme za ovogodišnji skup, na kome će privrednici saopštiti prijedloge za unapređenje saradnje i ukazati nadležnim organima obje države na prepreke u realizaciji većeg obima robnog prometa.
Pravi podsticaj unapređenju privredne saradnje dvije zemlje je, prema riječima gospođe Filipović, upravo zajednički nastup više desetina crnogorskih kompanija na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu, koji traje do 16. maja.
Na zajedničkom izložbenom prostoru Novosadskog sajma predstavile su se kompanije Trebjesa, Neksan, mljekare Nika, Zora i Srna, Eko Meduza, Solana, “MDS kompani” (Company) uljara, Nacionalno udruženje vinara Crne Gore, “Pčelarstvo Martinović”, Miveks, Agrovitaeko, Unikom Utješinović, “Suis product Montenegro” (Swiš ProductMontenegro), Vinarija Šofranac, Mediterano začin i Udruženje voćara Berane.
Na sajmu su prisutni i crnogorski izlagači Plantaže, Goranović, Floreks, Martex, Niksen trejd, Pantomarket, Olio Prom, Darma, Pirella, Crnagorakop, Mesopromet, Gradina kompani, Ribarstvo, Voter grup, Osvit, Lipovo, In-spe, Dinoša-Bubulj, Bonesa i drugi.
Za vrhunski kvalitet proizvoda, eksperti ocenjivačkih komisija Novosadskog sajma dodelili su Velike šampionske pehare kompanijama “13. jul- Plantaže”, za vrhunski kvalitet bijelih, crnih i pjenušavih vina, zatim Mesnoj industriji Goranović, kao lideru u proizvodnji mesnih prerađevina, i Nacionalnom udruženju vinogradara i vinara Crne Gore, za uspešno organizovan nastup, prikazan kvalitet i asortiman vina.
Veliki šampionski pehari dodjeljeni su i kompaniji “Pirella”, kao lideru u proizvodnji vrhunskih voćnih sokova, nektara i sirupa, ali i za visok kvalitet osvežavajućih bezalkoholnih pića.
Crnogorski proizvodi su nagrađeni i sa tri srebrna i šest pehara Novosadskog sajma, osam šampiona kvaliteta, 42 velike zlatne medalje, 162 zlatne, 130 srebrnih i 28 bronzanih, dok su srebrni šampionski pehar osvojili Mljekara Nika, In Spe i Pčelarstvo Martinović.
Šampioni u grupi proizvoda su Plantaže, Pirella, Darma, Ekomeduza, Nika, Niksentrade, Uljara Abazović i Flores, dok je pehar Novosadskog sajma pripao Ekomeduzi, Mesoprometu, MDS Company i firmi Flores.
Za najbolju inostranu kompaniju na Novosadskom sajmu proglašene su Plantaže, a najbolji inostrani menadžer je Hilmo Franca, vlasnik i direktor “Mesoprometa”.Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.