BANJALUKA – Preduzeće “Nova drvna industrija Vrbas” u teškoj je finansijskoj situaciji. Prema državi i radnicima se obaveze gomilaju, a sa zaposlenima kojima je istekao ugovor prekinuta je saradnja. Lageri su puni, a kupaca nema.
Kako su nam potvrdili u Radničkom pokretu, udruženju koje se bori za prava radnika, nekoliko zaposlenih iz “Vrbasa” im se javilo vezano za probleme u preduzeću.
“Javile su nam se tri žene koje su u drugom stanju, trebaju se poroditi, a plate im se ne uplaćuju. Rekle su da im se duguju dvije plate i doprinosi za duži vremenski period. Pružićemo im besplatnu pravnu pomoć i dati advokata”, kazao je Dražan Pejaković, osnivač pokreta.
On je pozvao zaposlene u ovom kolektivu da im se jave kako bi se njihova radnička prava zaštitila.
Prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, ukupan dug ovog preduzeća, koje se bavi proizvodnjom namještaja, zaključno sa jučerašnjim danom iznosi 1,7 miliona maraka.
“U strukturi duga ovog poreskog obveznika, najveće učešće imaju obaveze po osnovu doprinosa na lična primanja”, kazali su za CAPITAL iz PURS.
Ćubić: Lageri puni, preživjećemo
Međutim, direktorica fabrike Đurđa Ćubić, stvari vidi drugačije. Ne spori da je situacija teška, ali dodaje da je i u ranijem periodu bilo kriza u poslovanju, a koje su uspiješno prevaziđene.
Samo u poplavama 2014. godine, kaže ona, “Nova DI Vrbas” imala je materijalnu štetu od oko osam miliona maraka.
Prema njenim riječima, trenutna situacija u Evropi i svijetu i energetska kriza uticala je negativno na njihovo poslovanje.
Zbog toga su lageri puni. Na njima je 340 tona briketa, komercijalne građe i elemenata vrijednih 1,2 miliona maraka.
“Razlozi za to su smanjenje potražnje na evropskom i svjetskom tržištu, te nažalost zabrana izvoza briketa koji se na tržištu BIH prodaje u jako malim količinama. Budući da su kupci obustavili narudžbe u ovom segmentu, došli smo u situaciju da ne produžavamo ugovore radnicima koji su primljeni na određeno vrijeme u ovom dijelu proizvodnje. Pored najbolje volje nismo bili u mogućnosti da ih zadržimo, baš iz razloga da ne bi ugrozili naše poslovanje i da bi mogli kao i do sada da isplaćujemo sve obaveze”, kaže Ćubićeva.
Očekuje da će uskoro doći do pozitivnih pomaka na tržištu. Ona se uzda u proizvodnju namještaja, gdje su kako tvrdi popunjeni narudžbama za ovu, te da se ugovaraju projekti i za narednu godinu.
Uzdrmana cijela poslovna imperija
Podsjećamo, nadaleko poznata fabrika za proizvodnju namještaja “Vrbas” osnovana je 1947. godine u Banjoj Luci, a privatizovala ju je porodica Ćubić.
Preduzeće je godinama u problemima što pokazuju i finansijski izvještaji.
Prema podacima iz privrednih registara, “Nova DI Vrbas” je od 2014. do 2021. godine poslovala negativno, sa ukupnim gubitkom od čak 40 miliona maraka.
Ni u ostalim Ćubićevim preduzećima situacija nije idealna. Pogotovo u “Niskogradnji” iz Laktaša čiji su računi često blokirani.
Kontroverzni banjalučki biznismen Mile Radišić blokirao je 2021. godine “Niskogradnju” zbog duga od četiri miliona maraka.
Ljubomir Ćubić pare je pozajmio od Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske. Kasnije se još jednom zadužio preko berze kako bi vratio pare IRB-u, a kao garanciju je založio imovinu svojih firmi.
Tom prilikom se zadužio se i u ime “Drvne industrije Vrbas”.
“Investiranjem u “Nova DI Vrbas” obezbijediće se bolja konkurentska pozicija na tržištu u segmentu proizvodnje namještaja i opremanja enterijera u periodu ekstremne ekspanzije stambene gradnje u zemlji i inostranstvu”, stajalo je u prospektu za emisiju obveznica.
Jedan od velikih projekata u kojem je “Niskogradnja” učestvovala, a zbog koje bi na kraju mogla i propasti je i gradnja tržnog centra “Delta” u Banjaluci.
Naime, „Delta“ je otvorena prije četiri godine, ali računi između investitora „Delta Real Estate“ u vlasništvu Miroslava Miškovića i „Niskogradnje“ koja je gradila objekat nikad nisu sravnjeni i predmet su sudskog spora.
Ćubić je u tužbi čije je detalje objavio CAPITAL naveo da mu je Mišković ostao dužan 18,4 miliona maraka zbog dodatnih radova koji mu nisu plaćeni.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A nova dipo?