BEOGRAD, Smanjeni prilivi u republički budžet rezultat su smanjenog obima prometa, usljed sve većeg pada životnog standarda stanovništva, ocijenio je urednik magazina “Ekonomist” Milan Ćulibrk, ali je dodao da je sve češće i izbjegavanje da se izmire poreske obaveze.
– Pad prihoda od poreza na dodatu vrijednost rezultat je pada prometa robe. Ljudi kupuju manje robe i žive sve teže – rekao je Ćulibrk.
On je primjetio da raste broj firmi u kojima kasni isplata zarada i zbog toga se smanjuje promet, a po tom osnovu pada i prihod od PDV.
– Nešto slično se događa i sa akcizama. Kako je gorivo počelo da poskupljuje, u Srbiji je potrošnja smanjena za oko deset procenata i onda je logična posljedica da vam padaju i prihodi – ukazao je Ćulibrk.
Ističući da postoje slučajevi da se izbjegava izdavanje fiskalnih računa, naročito u ugostiteljskim objektima, on je kao konkretan primjer naveo da je u martu gostovao na Kopaoniku, na poslovnom forumu, gdje u mnogim objektima nije imao priliku da dobije fiskalni račun.
– Znači, naplaćivali su piće, sve druge usluge bez izdavanja fiskalnog računa. Ako se to tamo događalo “pred očima vlade”, mogu misliti kako je na nekim drugim mjestima. Raste, dakle, udio sive ekonomije. Još je on veći nego u drugim zemljama u okruženju. Međutim, ni to sve nije problem budžetskog deficita, već preglomazna i skupa država – rekao je Ćulibrk i ukazao da “uopšte nije smanjen broj zaposlenih u javnom sektoru”.
Na pitanje u kom pravcu treba da usmjeriti poresku kontrolu, on je rekao da treba obratiti pažnju na “krupne igrače”, a ne na sitne trgovce.
– Dakle, ne na tezge, na ganjanje sitnih preprodavaca, već na moćne organizovane grupe – zaključio je Ćulibrk. Tanjug