BEOGRAD, Jedna od najvažnijih mjera za prevazilaženje problema u privredi Srbije je obezbjeđivanje stabilnosti dinara kako bi se spriječilo prerastanje valutnog u kreditni rizik, ocijenio je predsjednik Odbora Privredne komore Srbije (PKS) za bankarstvo i osiguranje Vladimir Čupić.
“Državna i javna preduzeća ne smiju biti generator nelikvidnosti i zato svi korisnici budžetskih sredstava treba da izmire svoja dugovanja prema privredi u prvoj polovini godine. U narednom periodu mora da se uspostavi uredno plaćanje tekućih obaveza iz ugovora o javnim nabavkama“, istakao je Čupić, koji je i predsjednik Izvršnog odbora Hypo Alpe Adria banke.
Prema njegovim riječima, neophodno je da sudovi rade efikasnije u postupcima dužničko-povjerilačkih odnosa između privrednih subjekata, kao i da se donesu interventni propisi koji će ubrzati tokove novca i obezbjediti naplatu potraživanja na rok ne duži od 90 dana za sve učesnike u prometu.
On je rekao da je potrebno “preispitati da li je zakonsko rješenje o poreskom oslobađanju prihoda od kamate na štednju u 2009. u funkciji podsticanja oročene štednje građana na duži rok jer, prema tumačenjima, ukoliko se oroči devizna štednja u 2009, a oročenje ističe poslije te godine, ostvareni prihod od kamate podlježe porezu na prihod građana. To nije stimulativno za dugoročnu štednju i trebalo bi da važi poresko oslobođenje do isteka oročenja”.
Čupić je kazao i da je potrebno ukinuti obavezu banaka da procjenjuju vrijednosti nekretnine stavljene pod hipoteku najjmanje jednom u tri godine, jer te troškove, koji su inače visoki, snose korisnici kredita.
Kao još jednu od mjera za prevazilaženje krize, on je naveo i da je potrebno osmisliti i promovisati program vraćanja punog povjerenja u bankarski sektor Srbije kako bi se u depozit banaka vratili devizni depoziti povučeni u oktobru i novembru 2008 odnosno oko 900 miliona evra.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.