Ćurko uništio gipsaru, pa podnio zahtjev za stečaj

ŠIPOVO – Poslovna agonija gipsare “Volari” iz Šipova iz koje ovo preduzeće zbog kriminalnog upravljanja i brojnih nezakonitonsti ne može da izađe godinama, na svome je vrhuncu. Kako više ne postoji ni najmanja šansa da se obnovi proizvodnja, upućen je zahtjev za otvaranje stečaja na osnovu kojeg je Okružni privredni sud u Banjaluci je pokrenuo prethodni postupak, kako bi se utvrdilo da li su ispunjeni uslovi za to, saznaje CAPITAL.

gipsara volari

Simbolično, zahtjev za stečaj je podnio direktor Nebojša Ćurko, jedan od najzaslužnijih za propast gipsare, a protiv kojeg se zbog sumnje u kršenje brojnih zakona i pravila poslovanja vodi nekoliko istražnih i pravosudnih postupaka. Za sada je kažnjen samo novčano.

On je obrazlažući svoj prijedlog naveo kako su računi blokirani već duže vrijeme, da društvo ne obavlja svoju djelatnost te da je onemogućeno redovno poslovanje.

Određuje se privremena mjera kojom se zabranjuje stečajnom dužniku da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže sa pokretnom i nepokretnom imovinom i novčanim sredstvima”, stoji u rješenju suda koji je za privremenog stečajnog upravnika imenovao Vladana Ristića iz Banjaluke.

Tako Goran Bogdanović, radnik i sindikalac koji je godinama upozoravao na nezakonitosti u preduzeću, zbog čega je “nagrađen” nezakonitim otkazom, nije dočekao nakon dobijene pravne bitke da bude vraćen na posao.

Kaže kako je vrijedna imovina preduzeća, među kojom i poslovni prostori u Sarajevu i Beogradu još ranije mimo zakona prodata a novac potrošen.

Upitno je da li je ostalo išta da se unovči. Radnici su oštećeni i obespravljeni, a nadležni iako su obećavali da će reagovati, nisu spriječili propast i bezakonje u preduzeću”, kazao je on.

Podsjećamo, Bogdanovića je direktor Ćurko otpustio u aprilu 2018. godine. Iako je inspekcija nedvosmisleno utvrdila da je otkaz dobio nezakonito, a sud naložio da on bude vraćen na posao, to se nije desilo.

Pročitaj više:  Balkanu od EU milijarde za “zelene projekte”

Međutim, to je samo bio vrh ledenog brijega kada su nezakonitosti u radu ovog preduzeća u pitanju.

Najbolji gips u bivšoj Jugoslaviji, još od kada je „Volare“ privatizovao kontroverzni prnjavorski biznismen Radojica Ratkovac prije petnaestak godina, proizvodila je samo povremeno, a i to je, tvrde radnici, prodavano „na crno“. Plate su isplaćivane „na ruke“, u kešu. Milionskim iznosima oštećena je i RS, jer ovoj firmi nikada nije odobrena koncesija za eksploataciju rudnika gipsa.

Dok je kriminal cvjetao a preduzeće propadalo, najviši funkcioneri u Srpskoj su obećavali da će učiniti sve da spasu gipsaru i radna mjesta, ali je očigledno da su malo šta uradili po tom pitanju.

Posljednji u nizu bio je predsjednik Vlade Radovan Višković koji je krajem prošle godine poručio kako će Vlada učiniti sve da se pitanje gipsare riješi.

CAPITAL: Dejan Tovilović

VEZANI TEKSTOVI: 

Gipsara „Volari“: Pogoni zaustavljeni, bezakonje nastavljeno

Inspektorat RS: Radnici gipsare „Volari“ nezakonito otpušteni

Poreznici ušli u gipsaru „Volari“

Direktor gipsare „Volari“ pred novom krivičnom prijavom, poreznici kreću u kontrolu

Betoniranje nezakonitosti u gipsari „Volari“

Bahatost: Direktor gipsare „Volari“ nezakonito podijelio nove otkaze

Direktor gipsare „Volari“ smiruje radnike kešom i penzionisanjem neposlušnih

Direktoru uništene gipsare „Volari“ sramna kazna – 5.000 KM

Radnici gipsare „Volari“ najavili protest pred zgradom Vlade RS

Direktoru gipsare “Volari” prijeti robija zbog nezakonitog poslovanja

Kontrola Gipsare „Volari“ nakon 12 godina nezakonitosti

„Volari“: Gipsanje miliona preko leđa radnika

Radnici gipsare Volari iz Šipova u štrajku: Doprinosi nisu uplaćeni 100 mjeseci

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts