BEOGRAD, Devizne rezerve zemlje veće su nego ikada ranije i nema mjesta zabrinutosti zbog kursa, rekao je premijer Srbije Mirko Cvetković.
“Nema potrebe za bilo kakvom nervozom, jer su naše devizne rezerve u ovom trenutku veće nego ikada, i nominalno i relativno, u odnosu na deficit tekućeg računa plaćanja i prosječnu vrijednost uvoza”, rekao je Cvetković u intervjuu za “Ekonomist”.
Cvetković je rekao da NBS treba da ima dobru komunikaciju sa privrednicima. „Vlada je tokom cijele godine vodila kontinuirani dijalog sa privrednicima i ne vidim zašto to ne bi radila i NBS”, naglasio je i dodao da će i ubuduće biti subvencionisanih kredita za privrednike, samo u manjem obimu.
Premijer je istakao da ne treba vršiti pritisak na guvernera Narodne banke Srbije Radovana Jelašića kada je riječ o tome kakvu će monetarnu politiku voditi, ali da ne vidi razlog da se ne razgovara o temama neophodnim za vođenje uspješne fiskalne i monetarne politike.
Kada je kurs dinara u pitanju, optimista je i ministar ekonomije Mlađan Dinkić koji izjavio da NBS i guverner Radovan Jelašić imaju mehanizme da obezbijede dugoročnu stabilnost dinara, budući da su devizne rezerve rekordne i iznose više od 10 milijardi evra.
Međutim, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić tvrdi da je NBS trebalo ranije da reaguje na deviznom tržištu i spriječi pad kursa dinara. On kaže da je centralna banka mogla da predvidi kretanje nacionalne valute u protekle dvije nedjelje i dodao da nijedna banka ne traži od NBS fiksni kurs dinara nego samo njegovu predvidivost i mogućnost da se spriječi njegiv veliki pad.
Podsjetimo, da je Centralna banka od početka godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala 593,4 miliona evra, a od te sume samo je u januaru intervenisala sa 376,3 miliona evra, dok je u februaru prodala 175,1 milion evra.
Dinar je ove godine bio najjači 5. januara, kada je srednji kurs bio 89,5436 dinara za evro, a najslabiji je bio 7. decembra, kada je zvanični srednji kurs iznosio 96,5657 dinara. Tanjug