BANJALUKA, Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas u Banjaluci da Agencija za bankarstvo Republike Srpske u slučaju “Banka Srpske” nije uvažila program reorganizacije banke koji je sačinila Vlade Srpske, a prema kome bi bili zaštićeni osigurani i neosigurani depoziti.
“Sada se zna na koji način se postupa u slučaju likvidacije banke i na koji način se namiruju depozitari. Žao mi je što nije uvažen program reorganizacije ove banke”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona kaže da nije dobila nikakav dopis na osnovu koga bi do određenog roka bila upućena žalba zbog likividacije “Banke Srpske”.
“Prema likvidacionom postupku, prvo će biti namireni osigurani depoziti, što je propisano procedurama i na to ne može uticati Vlada Republike Srpske”, dodala je Cvijanovićeva.
Govoreći o kreditnom aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, Cvijanovićeva je rekla da je jedan od uslova bio rješavanje problema u “Banci Srpske”, koji bi bio ispunjen i da se išlo u njenu reorganizaciju.
“MMF je više volio da ova banka bude likvidirana, ali su nakon razgovora sa Vladom Srpske prihvatili da se ide u njenu reorganizaciju. Ova tema je sada skinuta sa dnevnog reda, a ostaju sve one prethodne mjere, među kojima su veća finansijska disciplina, pojačan rad kontrolnih organa, adekvatna razmjena podataka poreskih uprava…”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je ispunjen i uslov ograničenja fonda plata u javnoj upravi, da bi bio izvršen proces njene racionalizacije.
“To je proces koje će trajati nekoliko godina. MMF nije tražio otpuštanje radnika, smanjenje plata, ali jeste racionalizaciju za što smo se opredijelili i u našoj Ekonomskoj politici”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da bi novac od MMF trebalo da bude na raspolaganju polovinom jula ove godine, ali da Republika Srpska može i bez ovog novca.
“Novac od MMF je dobrodošao i vjerujem da će aranžman biti zaključen, ali i bez ovog novca postoji plan kako da se obezbijedi finansijska stabilnost. Moramo da ‘preživimo’ nekih mjesec dana u kome je zasita teško, s obzirom na činjenicu da su penzije uvedene u trezorski sistem i da su izmirene kratkoročne obaveze Fonda PIO”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da će u petak, 13. maja, imati završne razgovore sa MMF-om i da ne očekuje nikakve posebne probleme.
“Problemi se mogu pojaviti samo kada slušamo neke političke partije, kao što je SDS, koje kažu da neće dozvoliti da bude zaključen aranžman sa MMF-om”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je Reformsku agendu potpisao SDS, čak i verziju u kojoj je bila obaveza privatizacije “Elektroprivrede Republike Srpske”.
“Tako je i sa akcizama koje su predviđene ovom agendom. Imamo i dodatnu obavezu koja prističe iz dokumenata koji su potpisali BiH i Evropska banka za obnovu i razoj i svi su u okviru agende preuzeli obaveze koje bi trebalo da izvršavaju”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Agencija za bankarstvo RS ne radi vise prema vasim uputama, nego prema instrukcijama MMF-a i uputama SIPE. pustili su vas da vi godinama preko agencije “silujete” bankarski sistem u RS i kda su vidjeli da to ozbiljno dovodi u vezu stabilnost konvertibilne marke, preuzeli su stvari u svoje ruke. da ste Agenciji ponudili kvalitetan program oporavka Banke Srpske niko pametan to ne bi odbio. Ovako, mislili ste da ce vam po ko zna moji put proci standardne “zvake” “ni sa glavom ni sa repom” i prevarili ste se. Nije vama do toga sto Banka Srpske nije spasena nego sto ste shvatili da vam jedna po jedna drzavna institucija otkazuje poslusnost. U tom grmu lezi zec….
Pravi se lažna drama oko Banke Srpske. Bilo je normalno prije tri godine ugasiti propalu Balkan banku koja je tada ispunjavala sve uslove za likvidaciju i stečaj. Kriminalna sprega vlasti i litvanskih bizmismena je takođe bila vidljiva i očigledna.
Banka Srpske nikada nije bila ozbiljan projekat nego maskiranje pljačke i odgađanje neminovnog. Ovi iz Agencije trebalo bi da objave dokumente na osnovu kojih su u duboki bunar bačene pare iz IRB. Od tada banka je bila mrtvorođenče i potpuno “specifična” finansijska institucija. Toliko specifična da je prvi put u istoriji revizor dao nalaz da su u “državnoj” banci lažirani finansijski izvještaji.
I sada bi mi svi trebali da povjerujemo da je bilo bitno spasiti banku, a da je nebitno ko je opljačkao koju stotinu miliona maraka