UGLJEVIK – Direktor Rudnika i termoelektrane (RiTE) “Ugljevik” Diko Cvijetinović izjavio je danas da je ovaj energetski gigant Republike Srpske uspješno poslovao i da će do kraja godine ispuniti plan proizvodnje.
Što se tiče arbitražne odluke u vezi sa Slovenijom, Cvijetinović je rekao da su uključeni i matično preduzeće “Elektroprivreda”, kao i Vlada Republike Srpske.
“Svjesni smo da RiTE ne može preuzeti taj teret i činimo sve napore, i Vlada Srpske i matično preduzeće, da iznađemo mogućnosti kako bi taj dug riješili”, rekao je Cvijetinović na prijemu za novinare uoči Dana i krsne slave preduzeća Svetog Stefana Dečanskog – Mratindana.
On je naveo da su u toku pregovori sa Slovencima i vjeruje da će biti pronađeno najbolje moguće rješenje i dogovor kako će se u narednim godinama taj dug otplatiti.
“Ako bude sve kako smo planirali, već od Nove godine bi trebalo da krene isporuka jedne trećine električne energije da se ne bi stvarale nove obaveze. Vjerujem u zajednički dogovor”, istakao je Cvijetinović.
Izvršni direktor za poslove proizvodnje električne energije i razvoj Termoelektrane Milutin Tasovac kaže da je termoelektrana stara 38 godina i da se u narednih nekoliko godina treba obaviti kapitalni remont.
Prema njegovim riječima, RiTE zapošljava 2.000 radnika, a indirektno 20.000 ljudi zavisi od ovog energetskog giganta koji proizvodi čak i do 40 odsto ukupne proizvodnje električne enerije u Republici Srpskoj.
Izvršni direktor za proizvodnju uglja i razvoj Rudnika Dragiša Vidaković rekao je da su započeli radovi na novom površinskom kopu Ugljevik – istok jedan i da Rudnik uglja ima dobru i kvalitetnu mehanizaciju.
Prema njegovim riječima, procijenjeni vijek rada rudnika uglja u Ugljeviku je 2039. godina, koji se poklapa sa planiranim radom ovog bloka Termoelektrane i sistema za odsumporavanje. Srna
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
130 miliona Slovencima a akcionaroma 0.
Ovo ce unistiti trziste kapitala . Zasto smo ulagali u akcije kakva prevara ???
Ocekuje se snazan rast cijene dionice. Moja preporuka na osnovu ovih podataka je kupnja. Dok ja ne prodam svoje.
Kako ih kupiti kad su isključene sa službenog berzanskog tržišta?
RTEU je svega 3 godine isplaćivao dividendu, u periodu 2011-2013, u ukupnom iznosu od 0,0826 KM po akciji.
Dok god ne budu poslovali po principima korporativnog upravljanja, nijedno preduzeće iz sistema EPRS nije preporuka za kupovanje. Jedini izuzetak može biti kratkoročno špekulativno kupovanje, iako i to nosi veliki rizik, imajući u vidu nelikvidnost tržišta.
Super ste vi to sebi osmislili da se od preduzeća koje ima kvazimonopol još i dividenda otkida… Pravi kaubojski kapitalizam, ali zajebali su vas ovi što su u tim preduzećima zadržali kvazisocijalizam pa napravili kaubijski socijalizam samo za svoje glasače, a ostali nek crknu
Po dejtonskom sporazumu sve obaveze i potraživanja nastale prije rata padaju na teret ili idu u korist entitetima. Znači sve obaaveze nastale iz prijeratnih ugovora padaju na teret entiteta. Takođe i sva odmarališta i druga imovina van BIH kao i potraživanja pripadaju entitetima. Međutim i da nije tako po Dejtonskom sporazumu opet RTEU ne bi trebao da izmiruje obavezu nastalu uslijed donesenih odluka matičnog preduzeća. matično preduzeće je donijelo odluku da se Slovencima ne prodaje jedna trećina proizvedene struje po sigurno dosta većim cijenama u osnovu cijene koje je matično predutzeće plaćalo RTEU. Da je RTEU ima slobodu da prodaje slovencima jednu trećinu proizvedene struje ostvarivao ni dosta bolje poslovne rezultate a da je i ostalu proizvedenu struju mogao prodavati po tržišnim cijenama na nerzi ostvarivao bi fantastične rezultate. Pogledajte kako posluje RITE Stanari i sve će vam biti jasno.