BRČKO, U organizaciji Instituta za razvoj i unapređenje poljoprivrede (IRUP) Brčko i fabrike za proizvodnju jestivog ulja BIMAL d.d. održan je Dan uljarica na temu „Uzgoj uljarica – šansa za razvoj privrede Bosne i Hercegovine“.
O značaju uzgoja uljarica, te očuvanju plodoreda razgovaralo je više od 70 učesnika skupa koji su ovom prilikom istakli važnost prezentacije pravovremenih i potpunih informacija.
„Dan uljarica je omogućio da se na jednom mjestu nađu s jedne strane proizvođači, a sa druge strane stručnjaci za oblast poljoprivrede i predstavnici državnih institucija koji regulišu ovu oblast sa ciljem da zajedno dođemo do zaključaka koji će nam biti od koristi u radu, a kako bismo dugoročno uticali na razvoj privrede Bosne i Hercegovine i poljoprivredne proizvodnje naše zemlje“, rekao je izvršni direktor za ekonomska pitanja kompanije BIMAL Ševal Suljkanović.
Da je lanac proizvodnje uljarica, od sjetve do predaje sjemena, njegove prerade i pretvaranja u krajnje proizvode dvosmijeran put saradnje proizvođača i otkupljivača potvrdili su učesnici skupa. Značaj podsticajne politike prije svega ogleda se u motivisanju domaćih poljoprivrednika da uđu u proces proizvodnje uljarica.
„Mi već niz godina radimo na podsticajima kojima smo uspjeli da podignemo površine za više od 1.500 hektara na godišnjem nivou kada je riječ o soji, a značajne su i površine pod suncokretom i uljanom repicom“ rekao je šef pododjeljenja za poljoprivredu Vlade Brčko distrikta Ferhat Ćejvanović.
Poljoprivredni proizvođač iz Odžaka g. Dragan Jović istakao je značaj edukativnog skupa Dana uljarica kao priliku da se analiziraju sve mogućnosti koje su na raspolaganju proizvođačima, dok su se direktor Federalnog zavoda za poljoprivredu g. Omer Kurtović i direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske g. Vojislav Trkulja složili da je osnovni strateški cilj stavljanje neobrađenog poljoprivrednog zemljišta u funkcionalnu proizvodnju.
Stalnim povećanjem proizvodnih kapaciteta fabrika za proizvodnju jestivog ulja BIMAL dokazuje se kao pozitivan primjer za razvoj agrobiznisa u zemlji, stoga je zajedno sa Institutom za razvoj i unapređenje poljoprivrede IRUP Brčko potpisala ugovor o saradnji. Sa druge strane, IRUP radi na direktnom upoznavanju proizvođača sa novim modelima finansiranja i subvencionisanja poljoprivredne proizvodnje kako bi se stvorila sirovinska baza u Bosni i Hercegovini, a smanjila potreba za uvozom.