LJUBLJANA, Bonitetska kuća Dan end Bredstrit (D&B) je Sloveniji, i poslije neuspješnog referenduma o reformi penzijskog sistema, zadržala ocjenu države sa niskim rizikom.
Ta kuća, ipak, navodi da će izostanak reforme imati za posljedicu više poreze i dodatno zaduživanje.
Strah od portugalskog scenarija zbog izostanka reforme penzionog sistema je prema ocjeni D&B u Sloveniji pretjeran i njen rejting je još uvijek stabilan uprkos drugačijoj percepciji slovenačke poslovne zajednice.
Pritom D&B navodi planove vlade za poboljšanje slovenačke poslovne klime uz investicije od šest milijardi evra u transportnu infrastrukturu, a prije svega u željeznice i Luku Koper, zatim, prestruktuiranje Kompanije za auto-puteve, integraciju javnog transporta i promjene u oblasti visokog školstva, istraživanja i razvoja.
Bonitetska kuća ocjenjuje da će izostanak reforme penzionog sistema sigurno imati posljedice, ali dodaje da je strah premijera da će se Slovenija zbog toga naći u sličnoj situaciji kao Portugal pretjeran.
Uvjerenje koje trenutno vlada u Sloveniji da će vlada morati pasti, D&B poriče i smatra da bi se i nova vlada susrela sa istim teškoćama s tim što bi joj prednost bila da bi uživala povjerenje javnosti, koje je sadašnja vlada izgubila.
Bonitetska kuća je, inače, u junu promjenila rejting za sedam država, odnosno snizila ga je a da nijednoj rejting nije poboljšan. Ocjena je smanjena za BiH, Mađarsku, Alžir, Maroko, Peru, Saudijsku Arabiju i Siriju. Na vrhu se i dalje nalaze Švajcarska i Njemačka, drugo mjesto dijele Australija, Kanada, Norveška i Švedska. Slovenija ima najbolji rejting u regionu. Beta
Komentariši