VAŠINGTON, Američki budžetski deficit dostigao je na kraju ove fiskalne godine 1.300 milijardi dolara, isto kao i 2010. godine.
To je ipak nešto bolje nego prije dvije godine kada je zabilježen rekord od 1.400 milijardi dolara.
Prema podacima koje je objavila Kancelarija za budžet pri američkom Kongresu, ovogodišnji deficit je u okvirima ranije planiranih rezultata. Fiskalna godina završila se 30. septembra. Deficit od 1.300 milijardi dolara predstavlja 8,6 odsto američkog bruto državnog proizvoda.
Kancelarija navodi da je potrošnja bila za tri milijarde dolara veća dok su prihodi bili za 11 milijardi dolara manji od onog što je ta kancelarija ranije procijenila, ali to nije bitno uticalo na ukupan rezultat.
Ministarstvo finansija će zvanične statističke podatke objaviti kasnije ovog mjeseca, ali je malo vjerovatno da će se oni razlikovati od onih koje je objavila Kancelarija.
Istovremeno, broj zaposlenih je u SAD prošlog mjeseca povećan za 103.000, što je bilo mnogo više od očekivanog, ali nedovoljno da se stopa nezaposlenosti snizi sa nivoa od 9,1 odsto, saopštilo je američko Ministarstvo rada.
Za rast broja zaposlenih u septembru gotovo u potpunosti zaslužan privatni sektor, gdje je broj radnika povećan za čak 137.000, kao i da je dobrim rezultatima doprinio povratak na posao oko 45.000 radnika telekomunikacionog sektora, koji su u avgustu bili u štrajku.
Ekonomisti su očekivali da će izvještaj pokazati kako je stopa nezaposlenosti zaglavljena na visokom nivou od 9,1 odsto već treći mjesec zaredom, pri čemu je od devet miliona radnih mjesta ukinutih tokom krize ponovo otvoreno tek 60.000.
Kao što se i očekivalo, američki javni sektor je u septembru podijelio veliki broj otkaza, usljed toga što su federalne, regionalne i državne službe morale da stegnu kaiš. Od 2008. do danas taj sektor je smanjio broj zaposlenih za čak pola miliona.
U SAD je trenutno nezaposleno oko 14 miliona radno sposobnih stanovnika, od kojih gotovo polovina traži posao već više od šest mjeseci, saopštilo je Ministarstvo. Beta, Tanjug