BANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u prvih devet mjeseci prošle godine ostvario je deficit od 32,5 miliona KM.
U informaciji o finansijskom poslovanju Fonda za devet mjeseci 2012. godine, koju je usvojio Upravni odbor ovog Fonda, navodi se da su prihodi iznosili 399,3 miliona maraka, dok su rashodi u istom periodu bili 431,8 miliona.
Prihodi i rashodi
– Ostvareni prihod Fonda u tom periodu manji je od planiranog za oko 11 miliona maraka, odnosno za 2,7 odsto, a najveći podbačaj u odnosu na plan zabilježen je u kategoriji zaposlenih, odnosno u prihodima od doprinosa, koji su bili manji za oko 21 milion KM, ili za 5,9 odsto od planiranih – navodi se u informaciji.
I prihodi od doprinosa za zdravstveno osiguranje penzionera u Fondu su bili manji od planiranih za oko 11 miliona KM, dok je u kategoriji ino osiguranika ostvareni prihod veći od planiranog za 11,4 miliona KM ili za 234,82 odsto, prvenstveno zbog uplaćenih obaveza iz prethodnih godina.
S druge strane, rashodi su nastavili da bujaju, te su za devet mjeseci prošle godine bili veći za 8,4 odsto u odnosu na finansijski plan.
– Na to je isključivo uticao porast broja osiguranih lica kojima je bila potrebna zdravstvena zaštita – navode iz Fonda.
Ističu da su troškovi bolničke zdravstvene zaštite bili veći od planiranih za 23 odsto, za lijekove na recept za 25,9 odsto, a na radioterapiju za 14 odsto.
Izdaci za konsultativno-specijalističku zdravstvenu zaštitu, magnetnu rezonancu i CT bili su niži od planiranih.
– Rashodi za lična primanja zaposlenih u FZO bili su na nivou planiranih, dok su materijalni troškovi koji se odnose na komunalne usluge, troškove telefona, službenog putovanja, te održavanje računarskih programa manji od planiranih za 25,7 odsto – naveli su iz Fonda.
Rješenja
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić smatra da je na smanjen priliv od doprinosa u Fondu zdravstva najviše uticalo to što je lani oko 12.500 radnika ostalo bez posla, čime je za njih automatski prekinuta uplata doprinosa.
– Drugi faktor koji je uticao na smanjenje uplate doprinosa jeste i to što nije poštovan Zakon o doprinosima, pa samim tim nije uplaćivan ni dovoljan dio sredstava za liječenje ljudi koji se nalaze na birou – kazao je Granulić.
Naglasio je da se prijedlog rješenja za lošu situaciju očekuje na tematskoj sjednici Vlade RS, koja bi trebalo da bude održana poslije 20. januara.
Ekonomista Zoran Pavlović smatra da je negativni bilans FZO nastao zbog kontradiktornosti u rukovođenju zdravstvenih ustanova i finansiranju.
– Mnoge direktore zdravstvenih ustanova imenovale su lokalne zajednice, a finansiraju se iz buyeta Republike, što je kontradiktorno i svakako mora da se promijeni – istakao je Pavlović i naglasio da mehanizmi nisu dobro osmišljeni.
– Ne mogu se pratiti utrošci u zdravstvenim ustanovama, pa se vrlo često dešavaju propusti u poslovanju, odnosno neracionalno trošenje i prekomjerno zapošljavanje. Racionalizacija u zdravstvenim ustanovama je pitanje koje svakako mora da bude pokrenuto – dodao je Pavlović.
Doprinosi
U Fondu kažu da je gotovo sav prihod ostvaren iz doprinosa za zdravstveno osiguranje, te da je najveće učešće u prihodu imao doprinos za zdravstveno osiguranje zaposlenih, i to 83,9 odsto.
Prema podacima Sindikata zdravstva i socijalne zaštite dug za doprinose veći je od 23 miliona maraka. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zvanično se direktori zdravstvenih ustanova biraju od strane lokalne vlasti, međutim, istina je da niko od njih nije imenovan bez Škrbićevog aminovanja.