BANjALUKA, U Republici Srpskoj najviše učenika devetih razreda osnovnih škola želi da upiše ekonomiju, pravo i trgovinu, iako je ovih zanimanja najviše na tržištu rada, dok su deficitarna zanimanja zidar, stolar, keramičar i druga zanimanja građevinske struke – pokazuju podaci Ministarstva prosvjete i kulture RS.
Ministarstvo je najavilo da će se u skladu sa ovogodišnjom upisnom politikom nastojati da se otvore smjerovi za deficitarna zanimanja koja su potrebna tržištu rada lokalnih zajednica.
“Mislimo da je važno, i to već dvije godine radimo, da razgovaramo sa lokalnom zajednicom, polazeći od činjenice da u toj lokalnoj zajednici najbolje znaju svoje potrebe”, rekao je ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naglasio da Ministarstvo prati dešavanja na tržištu rada, u Agenciji za razvoj malih i srednjih preduzeća, Zavodu za statistiku, Privrednoj komori, Savezu sindikata, ali da je u procesu odlučivanja budućeg zanimanja za učenika izuzetno važna pomoć i roditelja i šire društvene zajednice.
Kasipović je dodao da se školovanje suficitarnog kadra u RS uveliko zaustavilo zabranom povećavanja broja odjeljenja u nekim školama i broj učenika po odjeljenjima.
Načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Danica Krunić istakla je da je vrlo teško uskladiti želje učenika sa stvarnim potrebama tržišta i društva u cjelini za određenim kadrom.
Ona je dodala da je učenicima u RS građevina, kao jedna od deficitarnih struka, tek na desetom mjestu, te da učenike u principu treba usmjeravati da upisuju trogodišnja zanimanja kako bi bili stručnjaci u svojoj oblasti.
Pomoćnik ministra za prosvjetu Miroslav Bobrek rekao je da će Ministarstvo sistemski raditi na profesionalnoj orijentaciji učenika, a da se za sada te mjere svode na inicijativu za formiranje stručnih timova za profesionalnu orijentaciju u osnovnim školama, kao i na vannastavnim aktivnostima učenika kroz različite sekcije.
On je dodao da će se problem suficitarnog kadra i pogrešnog izbora zanimanja rješavati kroz cjeloživotno učenje, a koje će omogućiti zakon o obrazovanju odraslih, koji bi se pred poslanicima Narodne skupštine RS trebalo da se nađe u nerednih mjesec dana.
U 89 srednjih škola u RS trenutno se školuje 46.771 učenik u 13 struka i 100 zanimanja.