SARAJEVO, Vanjskotrgovinski deficit BiH u prva četiri mjeseca ove godine popeo se na 2,9 milijardi KM, a pokrivenost uvoza izvozom istovremeno je pala na 41,7 odsto.
Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku BiH, kazao je da je za prva četiri mjeseca izvoz iznosio 2,1 milijardu KM, što je za 16 odsto više nego u istom periodu prošle godine, ali je taj rast neutralisao nagli skok uvoza koji je dostigao 5,1 milijardu KM, što predstavlja povećanje od 28 odsto u odnosu na prva četiri mjeseca 2007. godine.
“U prva četiri mjeseca najviše je izvoženo u Hrvatsku, u vrijednosti 365 milijuna KM, te u Njemačku, oko 300 milijuna KM. Iz Hrvatske je najviše i uvoženo, oko 841 milijun KM, te iz Njemačke, odakle je uvoz bio 638 milijuna KM”, rekao je Milinović i dodao da je najveće učešće u izvozu ostvareno u sektoru običnih metala, a u uvozu u sektoru mašina i elektrotehničke opreme.
Napomenuo je da je spoljnotrgovinska razmjena BiH u aprilu ove godine iznosila oko dvije milijarde KM, od čega na uvoz otpada 1,4 milijarde KM, čime je pokrivenost uvoza izvozom u tom mjesecu pala ispod prosjeka u prva četiri ovogodišnja mjeseca i iznosi 39,1 odsto.
Govoreći o ostalim statističkim kategorijama Milinović je istakao da je u martu ove godine bilo 509.614 nezaposlenih i 766.712 zaposlenih osoba, te da je stopa nezaposlenosti 39,9 odsto.
“Prosječna isplaćena neto plaća za ožujak iznosila je 726 KM, što je za 16,2 odsto više u odnosu na isti mjesec prošle godine. Prosječna mjesečna bruto plaća iznosila je 1.074 KM, što predstavlja rast za 16,1 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine”, dodao je Milinović.
Govoreći o demografiji, Milinović je naglasio da je u prošloj godini umrlo 597 osoba više nego što se rodilo čime je prvi put od 1996. godine na nivou BiH zabilježen negativan prirodni priraštaj.
Veliko poskupljenje hrane
Cijene u aprilu ove u odnosu na april prošle godine veće su za 7,5 odsto, pri čemu je najviše poskupjela hrana i bezalkoholna pića – 12,6 odsto. Prevoz je istovremeno skuplji za 11,4, a stanovanje, voda i energenti za 8,4 odsto.
“Godišnja inflacija u ožujku ove godine u 27 europskih zemalja iznosila je 3,8 odsto, dok je u BiH bila 7,1 odsto”, kazao je Zdneko Milinović.
Istakao je da je od oktobra prošle do aprila ove godine hrana poskupjela za 10,69 odsto, a najviše ulje i masnoće, za 19,84 odsto, mlijeko, sir i jaja koji su skuplji za 12 odsto, te hljeb i žitarice za 10,64 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.