BEOGRAD, Prve procjene ukazuju na to da bi deficit budžeta Srbije poslije rebalansa mogao biti oko 1,2 milijarde evra, odnosno oko tri odsto bruto društvenog proizvoda – saznaju beogradske “Večernje novosti”.
List navodi da razlog za dupliranje minusa u republičkoj kasi leži, prije svega, u značajno nižim prihodima nego što se to moglo i pretpostaviti.
“Novosti” pišu da bi rezultati bili gori da projekcija prihoda nije rađena po kursu dinara od 85 za evro, dok je čitavog januara evro koštao u prosjeku 93 dinara.
Tako su, recimo, prihodi od jednog posla državi donijeli deset odsto veću vrijednost od one koja bi bila da je devizni kurs ostao stabilan. Otuda će i šteta zbog sniženja carinskih stopa za uvoz robe iz EU biti 15 milijardi, a ne očekivanih 23 milijarde dinara, navode “Novosti”.
List dodaje da je država, očito, odlučila da zadrži socijalni, a, prije svega, koalicioni mir, pa će Vlada pokušati da i pri izradi rebalansa zadrži sadašnji nivo restriktivnosti.
“Međutim, da li će se zaista plate i penzije održati na trenutnom nivou i da li će svi državni činovnici moći da računaju na sigurnost radnog mjesta, znaće se tek pošto se domaćoj ekipi određenoj za krojenje rebalansa budžeta pridruže i eksperti Međunarodnog monetarnog fonda (MMF)”, pišu “Novosti”.
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić kaže da će domaći pregovarači teško odoljeti pritisku MMF da država, zarad buduće makroekonomske stabilnosti, sada povuče i neke nepopularne, ali neophodne poteze: smanjenje plata i penzija, kao i broja zaposlenih u državnim institucijama.
Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izričit je da za takve poteze nema prostora.
Sa druge strane, Jelašić je saglasan da se uzimanjem kredita od MMF brani kurs, odnosno i on, kao i Vlada priznaju da nam je, za razliku od stava od prije samo mjesec dana, i te kako potreban novac MMF-a.
Iz misije MMF-a poručuju da Srbija, ako želi dodatnu podršku deviznim rezervama od dvije milijarde dolara, kao i pomoć EU budžetu vrijednu 400 miliona evra, mora svoju tvrdu pregovaračku poziciju “restriktivno-socijalno odgovornog” rebalansa budžeta da zamijeni realnim odnosom.