TREBINJE, U Crnoj Gori tokom ovogodišnje sezone biće potrebno od pet do 10 000 radnika, a deficitarna su turističko-ugostiteljska zanimanja, te u manjoj mjeri građevinski radnici, rečeno je danas u Trebinju na predstavljanju IPA projekta prekogranične saradnje zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i Crne Gore.
Kao jedan od osnovnih problema naveden je “rad na crno” i istaknuto je da je cilj ovog projekta sprečavanje takvog rada, brže zapošljavanje, te uvid u broj zaposlenih iz BiH u Crnoj Gori i obrnuto.
Menadžer projekta Petar Marinković rekao je da je, između ostalog, cilj projekata i sagledavanje načina rada i jednog i drugog zavoda, te iznalaženje novih metoda koji bi bili na zadovoljstvo i onih koji traže posao i poslodavaca.
Marinković, koji je i savjetnik direktora Zavoda za zapošljavanje RS, napominje da se u proteklim godinama oko 10 000 sezonaca iz BiH zapošljavalo u Crnoj Gori, ali da to nije išlo legalnim tokovima, već je riječ o “radu na crno”. On je dodao da je na crnogorskom primorju posao tražilo najviše nezaposlenih iz istočne Hercegovine.
“Ovim projektom trebalo bi da budu uređeni ti odnosi tako da će svi poslodavci iz Crne Gore i BiH, legalnim putem i posredstvom Zavoda, iskazivati svoje potrebe za radnom snagom”, pojasnio je Marinković.
Zavod za zapošljavanje RS o sada nije imao evidenciju koliko je lica zaposleno u drugim državama, jer rade po nekoliko mjeseci i za to vrijeme se vode na evidenciji za nezaposlene, kaže Marinković i dodao da se to ubuduće neće moći dešavati.
On je podsjetio da u Srpskoj oko 149 000 lica aktivno traže posao, te dodao da je jedan od većih problema u opštini Trebinje taj što je nekoliko firmi pod stečajem zbog čega je više od hiljadu radnika ostalo bez posla.
Direktor Zavoda za zapošljavanje u Nikšiću Slobodan Mirjačić je rekao da se svake godine povećava potražnja za sezonskim radnicima na Crnogorskom primorju, jer se otvaraju novi ugostiteljski objekti. On je napomenuo da je najveći broj radnika iz Srbije i BiH.
“Mi nemamo dovoljno kadra turističko-ugostiteljskog zanimanja tako da ljudi iz drugih država apliciraju na posao”, kaže Mirjačić i izražava nadu da će se problem “rada na crno” u budućem periodu riješiti dobrom saradnjom sa dražavnim institucijama.
Nada Radovanović iz Centra za ljudske resurse Crne Gore i projekt asistent navodi da cilj ovog projekta nije direktno zapošljavanje nezaposlenih, već da doprinosi boljem poznavanju i razmjeni iskustava, te stvaranju uslova za brže zapošljavanje uz nastojanje da zaposlenima budu plaćeni porezi i doprinosi i da im ide radni staž.
“Projekat smatramo veoma važnim za buduću saradnju između dvije države, kao i između zavoda za zapošljavanje,što je prvi korak do uspostavljanja dobrih odnosa koji će doprinijeti smanjenju nezaposlenosti na obje strane”, istakla je Radovanovićeva.
Prema njenim riječima, organizovanjem po dva sajma u RS i Crnoj Gori u budućem periodu poslodavci će direktno biti povezani sa nezaposlenima, što će i jednima i drugima biti od velike koristi.
Projekat prekogranične saradnje pod nazivom “Razmjena prakse radi boljeg upravljanja politikom zapošljavanja u prekograničnom regionu” vrijedan je 106.000 evra, a finasira ga EU.