SARAJEVO, Aktivne politike zapošljavanja, koje su u nadležnosti zavoda za zapošljavanje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, relativno dobro se provode, s obzirom na finansijske mogućnosti i u skladu sa stanjem na tržištu rada u BiH, izjavio je direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić.
“Da bi se neki veći i bolji efekti postigli, potrebno je ojačati finansijska sredstva službi za zapošljavanje u BiH, namijenjena za aktivne politike zapošljavanja i kadrovsko ojačavanje tih službi”, rekao je Delić u Sarajevu, na konferenciji pod nazivom “Efikasnost politika zapošljavanja u BiH – prepreke i šanse”.
On je rekao da jedna od mjera koja bi poboljšala i ojačala ulogu Agencije na tržištu rada u BiH jeste da se napravi tim na nivou BiH koji će raditi na programu politika zapošljavanja.
Prema njegovim riječima, taj tim bio bi sačinjen od predstavnika entitetskih resornih ministarstava, Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije i entitetskih zavoda za zapošljavanje, kako bi se na području BiH program aktivnih politika zapošljavanja brže prilagođavao tržištu rada.
“Drugi prijedlog je da se Agenciji dodijeli uloga monitoringa izdavanja radnih dozvola za strance koji dolaze u BiH, jer sada oni dobijaju radnu dozvolu od, recimo, kantonalne službe za zapošljavanje, što nema nigdje na svijetu”, rekao je Delić.
Projekt-menadžer Centara civilnih inicijativa /CCI/ Adis Arapović smatra da zavodi za zapošljavanje u BiH ne bi trebalo da servisiraju zdravstveno osiguranje nazaposlenih, jer je to njihovo ustavom zagarantovano pravo.
“Zavodi u BiH po osnovu doprinosa godišnje dobiju i potroše oko 160 miliona KM, a najveći dio tog novca odlazi na takozvane pasivne namjere i administraciju”, istakao je Arapović, dodavši da prema višemjesečnim istraživanjima ove nevladine organizacije, 20 odsto od tog novca ide na plate.
Prema njegovim riječima, 40 odsto ide na takozvane pasivne mjere, dok manje od 20 odsto ostaje na aktivne politike – intervencije na tržištu rada, odnosno pomoć pri formiranju novih radnih mjesta.
On navodi da bi naknade koje se isplaćuju nezaposlenima trebalo konačno da dobiju smisao, odnosno da ih dobiju oni koji ostanu bez posla da bi imali obezbijeđenu kakvu–takvu egzistenciju u periodu dok traže zaposlenje.
Arapović je rekao da će CCI tražiti od parlamentaraca i političkih subjekata u BiH da narednu godinu proglase godinom borbe protiv nezaposlenosti, jer je to izborna godina.
U radu današnje konferencije učestvovali su i predstavnici ministarstava rada i zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i Federacije BiH, kao i Brčko distrikta, te predstavnici svih relevantnih institucija i javnih ustanova u ovom sektoru, poslodavaca, sindikata i drugi. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
VETERANI 317 SBBR SU MIŠLJENJA DA JE OVA AGENCIJA BIH-F-S- K- O , VEČ ODAVNO SAZRELA UKIDANJU .