SARAJEVO, Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić rekao je danas u Sarajevu da u BiH zaključno sa septembrom ima 311.491 nezaposlenih lica ili 27,5 odsto, a ne 554.929 nezaposlenih lica ili 44,8 odsto, što su podaci Agencije za statistiku BiH.
“Ta statistička registrovana nezaposlenost zapravo je lažno stanje, koje odgovora onima koji žele da stanje na tržištu rada u BiH pokažu kao jako loše, međutim, mi naše podatke baziramo na osnovu Anketne stope nezaposlenosti, koja iznosi 27,5 odsto i za 0,5 odsto je manja nego u prošloj godini”, rekao je Delić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, u posljednjih nekoliko godina zaustavljen je negativni trend rasta nezaposlenosti u BiH ,zahvaljujući, između ostalog, činjenici da su službe za zapošljavanje u BiH konačno počele da ostvaruju svoju izvornu funkciju – posredovanje u zapošljavanju.
On je precizirao da je u septembru broj zaposlenih u pravnim licima u BiH iznosio 683.645, od čega je 280.597 žena.
“U periodu januar – septembar broj zaposlenih u sektoru prevoza i skladištenja bio je manji za 15,6 odsto, u sektoru građevinarstva za 6,1 odsto, a u sektoru vađenja ruda i kamena taj procenat je manji za 1,5 odsto”, precizirao je Delić.
Najveće povećanje broja zaposlenih, naveo je on, zabilježeno je u sektoru ostalih uslužnih djelatnosti 28,2 odsto, stručne, naučne i tehničke djelatnosti sedam odsto i administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 3,1 odsto.
Prema podacima zavoda i službi zapošljavanja u BiH na dan 31. oktobar ove godine na evidencijama je bilo prijavljeno 552.707 nezaposlenih lica, od čega su 280.066 ili 50,67 odsto žene.
Posmatrano po entitetima, u Federaciji BiH bilo je 391.155 nezaposlenih, u Republici Srpskoj 148.917 i distriktu Brčko 12.635.
“Novoprijavljenih lica u periodu januar – oktobar bilo je 144.978 i u odnosu na isti period prošle godine ovaj broj je veći za 7.335 ili 5,3 odsto. U strukturi registrovanih nezaposlenih lica koja prvi put traže posao oni učestvuju sa 42,9 odsto”, naveo je Delić.
Prema njegovim riječima, u istom periodu na evidencije zavoda i službi zapošljavanja u BiH prijavilo se 82.931 lice kojima je prestao radni odnos, i taj broj je veći za 4,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
On je upozorio da najveći problem u zapošljavanju imaju lica iz grupe niže kvalifikacione strukture, odnosno lica sa trećim stepenom obrazovanja, kvalifikovani i nekvalifikovani radnici.
Delić je dodao da su poslodavci u posmatranom periodu zavodima i službama za zapošljavanje u BiH prijavili ukupno 27.649 potreba za zapošljavanjem novih radnika. Ovaj broj je za 5.149 ili 22,9 odsto veći nego u istom periodu prošle godine.
On je za proljeće naredne godine najavio organizaciju velikog međunarodnog sajma zapošljavanja, kao i nastavak aktivnosti na potpisivanju novih i intenzivnijoj realizaciji aktuelnih sporazuma o zapošljavanju radnika iz BiH u inostranstvu.
Zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje Željko Rajić naveo je da je ova institucija za 11 mjeseci ove godine obradila više od 4.600 predmeta u oblasti socijalnog osiguranja.
On je precizirao da je u skladu sa važećim zakonskim propisima, u oktobru novčanu naknadu koristilo 13.597 lica ili 2,46 odsto od ukupnog broja registrovanih nezaposlenih lica u BiH.
“U istom periodu prošle godine novčanu naknadu koristilo je 11.492 lica, što ukazuje da se taj broj povećao za 2.105 lica ili 18,31 odsto”, zaključio je Rajić.
Rukovodstvo Agencije za rad i zapošljavanje BiH smatra da je stanje na tržištu rada slično kao i u zemljama u okruženju.
Oni dodaju da akcije suzbijanja rada na crno treba nastaviti, ali puno efikasnije, kao i da bi trebalo što prije pristupiti harmonizaciji propisa između entiteta i distrikta Brčko. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zna li iko, šta radi Agencija za rad i zapošljavanje i neusklađenost broja nezaposlenih.Očigledno, da ne poznaju svoje poslove….jedni ili drugi…..nema odgovornosti, jer su došli na radna mjesta po familijarnoj….političkoj ili nekoj drugoj liniji.