BEOGRAD, “Delta maksi grupa” planira da u narednih pet godina počne saradnju sa partnerima koji mogu da omoguće brži razvoj mreže, kazao je generalni direktor te trgovinske kompanije Dragan Filipović.
” “Delta maksi” ima ambicije da u petogodišnjem planu potencijalno ima nekog strateškog partnera, koji može da nam omogući brži razvoj mreže, ali ne postoji obaveza sklapanja partnerstva”, rekao je Filipović i istakao da sa predstavnicima američkog investicionog fonda “Blekston”, koji su nedavno posjetili Beograd, nije bilo riječi o prodaji “Maksija” tom fondu.
Filipović je naglasio da je “Delta maksi grupa” za devet mjeseci ove godine na tržištu Srbije ostvarila promet od 57 milijardi dinara, što je za 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
” Taj promet je u zemljama regiona u kojima poslujemo veći za 17 odsto nego prošle godine i iznosi 254 miliona evra”, kazao je Filipović i dodao da je u 334 prodajna objekta “Maksija” povećan broj potrošača za devet odsto, na 121,2 miliona, od čega su 97,3 miliona u Srbiji.
Najveći rast prometa zabilježen je kod mesa i mesnih prerađevina – 15 odsto, zatim kod konditorskih proizvoda za 12, i hljeba i peciva za 11 odsto, dok je promet osnovnih životnih namirnica bio veći osam, a mlijeka za šest odsto.
Istovremeno je zabilježen pad prodaje tekstila za osam i elektronske robe za 20 odsto i taj trend traje od marta, kazao je Filipović.
Prema njegovim riječima, “Delta maksi” je za devet mjeseci ove godine investirao 9,5 miliona evra u snižavanje cijena za više od 6.800 artikala, a do kraja godine biće uloženo dodatnih 5,5 miliona evra.
“Maksi” je u ovoj godini otvorio 25 novih prodavnica, 17 u Srbiji i osam u regionu, u kojima je zaposleno 885 radnika, a do kraja godine planira da otvori još pet u Srbiji i pet u regionu, gde će zaposliti još 1.300 ljudi.
Filipović je dodao da će do kraja godine biti otvorene još tri prodavnice tipa “Tempo ekspres”, koje imaju nešto niže cijene, tako da će ih ukupno biti 11.
Direktor “Delta maksi Srbija” Rajko Mandić kazao je da je ta kompanija razvila privatnu robnu marku (Private Label) čije su cijene od 15 do 40 odsto niže od brendiranih proizvoda.
“Niža maloprodajna cijena se postiže tako što se izbacuju troškovi marketinga, snižavanju se troškovi pakovanja, a iz cene se isključuju i fiksni troškovi koje proizvođač inače ima u svojoj fabrici”, istakao je Mandić i dodao da “Maksi” ima oko 1.700 proizvoda privatne robne marke, čijom kupovinom potrošači mogu uštediti do 20 odsto kućnog budžeta.
“Delta maksi grupa” posluje u sastavu “Delta holdinaga” koji se bavi maloprodajom, agrarnom proizvodnjom, proizvodnjom hrane, izvozom, uvozom, zastupanjem inostranih kompanija, distribucijom robe široke potrošnje, prodajom automobila, razvojem nekretnina, finansijskim uslugama i uslugama osiguranja i zapošljava 24.000 ljudi. Biznis novine