BEOGRAD, Garantujemo otkup cjelokupnog roda voća i povrća i utovljenih svinja u narednih 15 godina i pomažemo u izradi biznis plana, kao izuzetno važnog faktora pri uzimanju kredita, kaže potpredsjednik „Delta Holdinga” za korporativne komunikacije Jelena Krstović.
Po uzoru na saradnju, kakva postoji između velikih kompanija i malih proizvođača u zemljama Evropske unije, u „Delta holdingu” spremni su da nešto slično ponude svojim kooperantima u Srbiji.
Podsećanja radi, još početkom godine, ova kompanija poljoprivredu je označila kao svoj strateški biznis. Kako je moderna poljoprivreda, zbog svjetskih standarda, vrlo zahtjevan posao, neophodne su joj, zbog novih tehnologija, i sve veća ulaganja.
Jelena Krstović, potpredsjednik „Delta Holdinga” za korporativne komunikacije, kaže da oni pozivaju potencijalne kooperante na zajedničko podizanje voćnjaka i proizvodnju voća i povrća, kao i uslužni tov svinja. Sve to za poznatog kupca.
– Domaćim poljoprivrednim proizvođačima „Delta agrar” nudi rješenje za jedan od njihovih najvećih problema, a to je plasman proizvoda. Garantujemo otkup cjelokupnog roda voća i povrća i utovljenih svinja. Kooperantima koji se opredjele za saradnju, „Delta agrar” obezbjeđuje sav repromaterijal za početak proizvodnje i tehničku podršku stručne službe. Kompletan tok proizvodnje kooperanata „Delta agrara” biće nadgledan, kako bi sve što se proizvede, bilo visokog kvaliteta i potpuno zdravstveno bezbjedno – navodi Jelena Krstović.
Po njenim riječima, cilj „Delta agrara” je da za sebe veže ozbiljne proizvođače voća i povrća, koji bi, potpisivanjem ugovora o proizvodnji, unaprijed znali koju količinu voća i povrća treba da predaju kompaniji, kao poznatom kupcu. S druge strane, „Delta agrar” na početku proizvodnog ciklusa kreditira proizvođače, dajući im na odloženo sjemena, pesticide, sisteme za navodnjavanje i sve ostalo što im je potrebno, a što će oni kasnije vratiti iz roda.
Kooperanti mogu da računaju na potpisivanje ugovora o zagarantovanom otkupu roda u narednih 15 godina. Konkretno, kompanija budućim kooperantima nudi mogućnost nabavke kvalitetnih italijanskih sadnica jabuka, pod istim uslovima pod kojima ih „Delta agrar” nabavlja za svoj voćnjak u Čelarevu, kao i stubova, mreža i ostalog pratećeg materijala.
Podizanje jednog hektara najmodernijeg jabučara košta najmanje 20.000 evra po hektaru, i zato se nameće pitanje kako da neko započne tu investiciju. Da li je jedino rješenje klasični bankarski, komercijalni kredit, koji je vrlo skup, ili je „Delta” predvidjela neka sredstva?
– Kooperant može započeti investiciju finansiranjem iz sopstvenih sredstava, uzimanjem kredita u poslovnoj banci, pod komercijalnim uslovima, ili dinarskih kredita, namjenjenih finansiranju poljoprivredne proizvodnje uz državnu subvenciju dijela kamate. Isti uslovi kreditiranja važe i za velike agrosisteme poput „Delta agrara” – kaže Krstovićeva, navodeći da se njihova pomoć kooperantima pri dobijanju kredita sastoji u izradi biznis plana, kao izuzetno važnog faktora. pri uzimanju kredita. Njegova sadržina u velikoj mjeri određuje pozitivan ishod dobijanja zajma i u neku ruku ima karakteristike garancije.
Sličan poziv kooperantima na podizanje najmodernijeg jabučara, „Delta” je uputila još prošle godine, ali su i sami priznali da je odziv bio slab. Da li je razlog preskupa investicija?
– Zainteresovanost domaćih poljoprivrednika za kooperaciju u podizanju voćnjaka, više je nego velika, o čemu svjedoče svakodnevni pozivi građana koji se interesuju za podizanje voćnjaka i broj posjeta „Deltinom” voćnjaku u Čelarevu, gdje zainteresovani na licu mjesta mogu da se uvjere u prednosti intenzivne proizvodnje jabuka. Odgovor na pitanje, zbog čega je broj podignutih voćnjaka nesrazmeran interesovanju poljoprivrednika, treba tražiti na drugoj strani, prvenstveno u činjenici da većina njih smatra da je rizično ulaziti u takvu investiciju u trenutku kada ekonomska kriza još uvijek nije stvar prošlosti. To je dugoročan posao i dugoročna investicija.
Poljoprivrednici su se mnogo puta opekli, jer im otkupljivači robu nisu platili, a zbog loših ugovora i sporih sudova od naplate potraživanja su morali da dignu ruke. Praktično, svako selo u Srbiji ima neku takvu priču. Zato je garancija otkupa, i to na 15 godina, neizbežno pitanje.
– Potpisani ugovor i pozitivni zakoni Republike Srbije dovoljna su garancija da će obaveze proistekle iz ugovora biti ispunjene. Osim toga, tu su renome i ugled „Delta agrara”, kompanije koja je drugu godinu zaredom proglašena za najveću u domaćem agrobiznisu, koja primjenjuje svjetske standarde i modernu tehnologiju, i u skladu sa tim postiže rekordne prinose i rezultate – kaže Jelena Krstović. Politika
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa većeg smećara od Miškovića na Balkanu nema. Ako neko stvarno nasjedne na ovu priču, onda mu tako i treba.
Renome i ugled “Delte” je takav da vas treba usranom metlom protjerati iz Srbije.