BEOGRAD, Deset investitora zainteresovano je za Poljoprivredni kombinat “Beograd” (PKB), čija imovine se procjenjuje na oko 220 miliona evra, a 13 za “PKB plantaže”, a na spisku su vlasnik „MK grupe“ Miodrag Kostić, njemačka, kineska, italijanska, danska preduzeća, pišu Novosti.
Kostić, želi da kupi i “Poljoprivredni kombinat Beograd” i “PKB plantaže”, ali će srpski biznismen u ovoj trci imati ozbiljnu konkurenciju.
Na crtu sa Kostićem za PKB izašlo je još devet zainteresovanih kandidata, a najozbiljnije su danska firma “Bigadan” koja se bavi proizvodnjom postrojenja za pravljenje struje iz biomase, kao i njemačka “EES Group GmbH” iz iste branše održive energije.
Zbog PKB je Agenciji za privatizaciju Srbije pisao i kineski “JB Euity Limited”, koji ipak nema sjedište u Srbiji, već prema dostupnim informacijama, posluje na relaciji Edinburg – Hongkong.
Osim Kostićeve firme, još samo jedna sa liste je iz poljoprivredne djelatnosti. “TerraProduct61” iz Leušića, sela pored Gornjeg Milanovca, u vlasništvu je azerbejdžanske firme, jednog turskog državljanina i domaćina etno-sela “Rajski konaci” Radiše Jevtovića.
Od domaćih privrednika, kao potencijalnog gazdu PKB sebe vidi i Miloš Paunović, ali i Austrijanac Jozef Kaltenger, vlasnik kompanije u oblasti međunarodne trgovine i razvoja i glavni urednik magazina udruženja poljoprivrednih novinara.
PKB ima više od 30.000 grla stoke, od čega 22.000 goveda i 9.000 muznih krava. Godišnja projektovana proizvodnja iznosi 65 miliona litara sirovog mlijeka, što čini između 10 i 12 odsto ukupne proizvodnje mlijeka u Srbiji.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kod ovako velike tražnje uvek treba običan čovek da se zapita: Zašto? Ako se neko utrkuje da nešto NAŠE kupi, znači da bi vredelo da MI SAMI uložimo u to… Prosta logika.