BANJALUKA, U istraživanje nafte i gasa na teritoriji Republike Srpske (RS) biće uložene desetine miliona evra, a u zavisnosti od rezultata do kojih se bude dolazilo taj nivo investicija može da bude mnogo veći, rekao je ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić.
“Teško je sada, dok se određene predradnje i prvi rezultati ne utvrde, govoriti o nekom maksimalnom nivou investicija, ali one mogu da budu veoma velike i značajne. To se, zatim, pretvara u dodatne investicije u vezi sa korišćenjem tih resursa koje budemo ostvarili”, rekao je Škundrić novinarima u Banjaluci, nakon razgovora sa ministrom industrije, energetike i rudarstva RS Željkom Kovačevićem.
RS i Srbija osnovale su zajedničko preduzeće za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa na teriotoriji RS “Jadran-Naftagas”, koje je rezultat memoranduma o saradnji između “Naftne industrije Srbije”, kćerke ruske kompanije “Gaspromnjeft” i “Njeftegazinkora”, kćerke ruske kompanije “Zarubežnjeft”, potpisanog u Vladi RS 16. jula prošle godine.
Škundrić je napomenuo da je još za vrijeme bivše Jugoslavije obavljen maksimum geoloških istraživanja u bivšim republikama i da nema nepoznanica u smislu mineralnih sirovina i ugljen-vodonika, koji može da se nađe na ovim prostorima.
“Ovdje je sada riječ o utvrđivanju realnih količina ili rezervi, da bi se vidjelo koliko je racionalno, ekonomski opravdano ili profitabilno ući u eksploataciju. Prema tome, ne ulazi se u čistu livadu, već odranije postoje rezultati koji ukazuju na to da se mogu očekivati željene ili potrebne količine, na primjer, ugljen-vodonika na ovim nalazištima”, istakao je Škundrić.
Prema njegovim riječima tokom sastanka bilo je riječi o bilateralnoj saradnji, ali i o zajedničkom nastupu u odnosu na region i druge zemlje, sa željom da potencijale s kojim raspolažu dvije republike, maksimalno valorizuju, ne samo u sektoru energetike, već i u ukupnoj privredi i tako povećaju njihovu konkurentnost u regionu i zemljama EU.
Škundrić je dodao da je bilo riječi o nastavku saradnje u gasnom, elektro, a posebno u naftnom sektoru, u vezi sa kojim se očekuju dobri rezultati koji bi trebalo da smanje uvoznu zavisnost i povećaju konkuretnu sposobnost naftih kompanija. “One imaju više od nacionalnog značaja, da preuzmu regionalni značaj u svom radu, poslovanju i poziciji na tržištu, s obzirom da je to i realno i moguće ostvariti, jer raspolažemo sa potencijalima koji su sasvim solidni. Imamo strateške i partnerske odnose sa jednim od najsnažnijih kompanija u tom sektoru u Evropi”, rekao je Škundić.
On je naveo da je bilo riječi i o konceptu razvijanja parkova čiste energije, sa valorizacijom maksimalno raspoloživih hidropotencijala, posebno bio mase, s obzirom na to da dvije republike imaju visok potencijal u bio masi i ostalim izvorima čiste energije, sa željom da se ide na porizvodnju sa minimalnom ili bez emisije ugljen-dioksida.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da će obim investicije biti onoliki koliko nalazišta nafte budu u “toj količini da se krene sa eksploatacijom ili sa preradom naftnih izvora”.
“Nafta sigurno na ovim prostorima postoji i to je taj jugoistočni dio RS. Nije logično da sa one strane Save postoje određene rezerve nafte, a da sa ove strane Save ne postoji nafta”, rekao je Kovačević i napomenuo da je Rafinerija Brod ranije imala koncesiju da vrši ispitivanja, i da je došla do određenih rezultata, te da sada slijedi njihov nastavak.
Prema njegovim riječima, tokom sastanka bilo je riječi o određenim otvorenim pitanjima od interesa za RS, odnosno oblast energetike, a dogovoren je i nastavak saradnje o već započetim projektima.
“Tu smo sto odsto saglasni da našu saradnju u budućnosti nastavimo na tim projektima. Želja nam je da idemo brže u realizaciju projekata, a one započete na srednjoj Drini nastavljamo, kao i da neka pitanja koja su opterećivala ili nisu do kraja bila riješena, prioritetno rješavamo, da u narednim fazama nemamo neriješenih pitanja i pristupimo realizaciji svih projekata koji su u toku ili treba da krenu u realizaciju”, dodao je Kovačević.