Desetine tona ruskog zlata neće na prodaju

zlatoMOSKVA, Rusija za sada odustaje od prodaje između 20 i 50 tona zlata u inostranstvu iz rezervi Državnog trezora, zbog curenja informacije o planovima za prodaju najveće količine ovog plemenitog metala od raspada Sovjetskog Saveza.
“Zbog curenja informacije neće biti prodaje u rokovima koje su novinari objavili”, bio je izričit Sergej Gornij, zamjenik direktora kompanije “Almazjuvelirexport”, preko koje ruski Državni trezor prodaje plemenite metale i drago kamenje.
On nije želio da ukaže na moguće nove rokove, jer bi to moglo uticati na cijenu zlata.
Ruski i strani mediji prošle sedmice su, pozivajući se na izvor upoznat sa odlukom Vlade u Kremlju, objavili da Državni trezor namjerava da u novembru i decembru ove godine na tržište plasira 20 do 50 tona zlata, što pokriva između 0,5 i 1,25 odsto svjetske godišnje tražnje. Državni trezor, institucija pri Ministarstvu finansija, kupuje plemenite metale i drago kamenje, ali količine predstavljaju državnu tajnu. Oko 1,52 milijarde dolara ostvarenih od prodaje zlata Vlada je planirala da iskoristi za popunjavanje ruskog budžeta, koji je ostao bez značajnog dijela prihoda usljed globalne ekonomske krize. Prema najnovijoj procjeni ruskog Ministarstva finansija, ovogodišnji budžetski deficit biće na nivou od 7,5 do 7,7 odsto bruto društvenog proizvoda.
Početkom 2000. godine, ruski trezor je aktivno plasirao platinoide na svjetsko tržište i u velikoj mjeri uticao na balans ponude i potražnje. Od tog vremena, najveće agencije za analizu tržišta plemenitih metala u svoje prognoze uključuju i rizik od prekomjerne ponude zbog mogućih prodaja ruskog trezora. Pored ovog trezora, zlato u Rusiji aktivno kupuje i Centralna banka, čije su rezerve ovog metala za devet mjeseci 2009. godine porasle za 14 odsto na 19 miliona unci, odnosno 591 tonu.
U svjetskoj proizvodnji zlata Rusija učestvuje sa sedam odsto i po tom pokazatelju je na petom mjestu u svijetu, dok je po zalihama među prve tri.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts