BEOGRAD, Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer kaže da je neophodno nastaviti privatizaciju državnih preduzeća u Srbiji.
On dodaje da je dobro to što će Telekom Srbije biti prodat i dodao da bi prebalo privatizovati i Elektroprivredu Srbije, Željeznicu, Jat ervejz i druge državne firme.
Evropska komisija je u dijelu izvještaja o Srbiji o ispunjavanju ekonomskih kriterijuma za napredak ka EU navela da je zbog ekonomske krize ograničen dalji napredak ka osnivanju funkcionalne tržišne ekonomije u Srbiji.
“Srbija mora da uloži dodatne napore u restrukturiranju ekonomije kako bi u srednjem roku mogla da izađe na kraj sa pritiscima konkurencije i tržišnim silama unutar EU”, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se ističe i da se ekonomija Srbije u 2010. popravila uprkos ozbiljnom udaru ekonomske i finansijske krize, čemu su doprinjeli pojačan izvoz i pravovremeno usvajanje mjera dogovorenih sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Dežer je kazao da je u izvještaju kao pozitivno postignuće ekonomije u Srbiji ocjenjeno to što Srbije ima aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) dodajući da EU kao i Fond instistira na primjeni usvojenih pravila o fiskalnoj odgovornosti.
Kao izazove koji stoje pred srpskom ekonomijom Dežer je naveo neophodnost izmjene Zakona o penzijskom osiguranju, usmjeravanje na izvozno orijentisanu privredu, rješavanje pitanja sigurnosti imovine uključujući i rješenje problema restitucije.
Šef Delegacije EU u Srbiji naglasio je i da je neophodno smanjenje birokratskih procedura, kako bi se poboljšala klima za poslovanje i investiranje, bolja primjena i brže izvršenje ugovra, uz osiguranje pouzdanosti i efikasnosti rada sudova.
“Visoka stopa nezaposlenosti u Srbiji, koja se približila nivou od 20 odsto je zabrinjavajući indikator”, ocjenio je Dežer i dodao da je privlačenje više direktnih starnih investicije, koje će otvotiti nova radna mjesta, jedan od načina za rješenje tog problema.
Dežer je naglasio i da Srbija mora bolje da iskoristi prednosti koje ima navodeći poljoprivrednu proizvodnju i automobilsku industriju kao oblasti koje bi mogle da se iskoriste za bolje pozicioniranje na evropskom tržištu. Beta