SARAJEVO, Diferencirana stopa PDV-a nije posebno efikasna kao način zaštite građana sa niskim primanjima, smatra rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ u BiH Milan Suc.
“Iskustvo pokazuje da je preraspodjela prihoda u korist građana sa nižim prihodima, koja se tako može postići, zaista limitirajuća. Bolji način je koristiti prihode od PDV-a kroz socijalno ciljane rashode”, rekao je Suc Srni.
Prema njegovim riječima, zbog trenutno teške fiskalne situacije, BiH ne može sebi da priušti smanjenje sveukupnih prihoda od PDV-a, što znači da bi nižu stopu na osnovne namirnice, kao što je hrana, koja čini veliki dio potrošačke korpe, moralo pratiti oštro povećanje poreske stope na ostalu robu i usluge, kako bi ukupan nivo prihoda ostao nepromijenjen.
Suc je naglasio da stručnjaci generalno favoriziraju jedinstvenu stopu PDV-a zato što međunarodno iskustvo pokazuje da diferencirane stope PDV-a imaju nedostataka, jer povećavaju troškove administracije i provođenja zakona, često vode nesuglasicama u pogledu definicija i poreske evazije, a otežavaju i suprostavljanje budućim pritiscima za uvođenje više stopa.
Govoreći o usvajanju globalnog fiskalnog okvira, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH istakao je da je njegovo kašnjenje razlog za ozbiljnu zabrinutost, ne samo kada je riječ o budžetu institucija BiH već i o budžetima entiteta.
“Važno je intenzivirati razgovore unutar Fiskalnog savjeta i doći do brzog rješenja problema. To bi uklonilo sadašnju neizvjesnost i omogućilo planiranje budžeta za 2011. godinu, što je od ključnog značaja za pružanje kontinuiranog servisa vlade prema građanima BiH”, rekao je Suc.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je prošle sedmice da bi uvođenje diferencirane stope PDV-a mogao da bude jedan od odgovora za zadržavanje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda.
“Podržaćemo prijedlog za uvođenje diferencirane stope PDV-a, a od Uprave za indirektno oporezivanje BiH tražićemo da napravi analize”, rekao je Džombić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ako je predstavnik MMF-a to rekao, onda nema nikakvog razloga da se nadamo da će njegova institucija dozvoliti uvođenje diferenciranih stopa PDV-a, da je to odrađeno prije 5 godina sad ne bi morali tražiti od njih odobrenje, ali ni tad predstavnici međunarodne zajednice(kako su se tad zvali, a nisu bili ništa drugo nego zaštitnici novih vlasnika ovih prostora i država-MMF-a, Pariskog i Londonskog kluba, Evropske banke, Soroševog fonda i dr. raznih naziva za manje-više istu grupu ljudi koja vedri i oblači cijelim svijetom), nisu dali da se uvedu dvije stope, uz izgovor da je skupo i otežano praćenje naročito kroz nov sistem koji je složen za takav kadar već dovoljno da bi pratili i da je sam način skup i neefikasan, da bi sad ovaj gospodin iskreno rekao da ovolika administracija ne smije sebi dopustiti da stečeno pravo izgubi, jer ne bi mogla isfinansirati sve obaveze i zadržati toliku brojnost i tako ugodne plate! Naravno, uvijek ostaje retorika, savjet se i odnosi na političare, radije uzmite, pa kroz socijalne programe vratite ugroženim, nego da ne uzimate, svjestan da oni što uzmu od toga se teško ili nikad ne rastaju, a građani su pokazali da im je strpljenje vrlina i da nemaju ništa protiv svih ovih davanja i ovakve presije kakva ne postoji ni u afričkim i bliskoistočnim režimima!
dakle, ništa se neće promjeniti, diferencirane stope nema, nema ni ograničenja marži na gorivo, na ostalo nam i ne treba, jer je beznačajno u maloprodaji ograničiti marže par osnovnih artikala, to neće korpu pojeftiniti ni 1%, tako da ostaje jedino izlazak na ulice i korijenite promjene u društvu. kao i ostala društva gdje je na vlasti anarhija:Egipat, Albanija, Libija i dr- sledimo njihov primjer, gore ne može biti, tako da nemamo šta da izgubimo!