BANJALUKA, Prelazak sa analogne na digitalnu zemaljsku radiodifuziju u BiH očekuje se najkasnije do 1. decembra 2011. godinu, rekao je danas sekretar DTT foruma BiH Emir Vajzović.
On je danas novinarima u Banjaluci, pred početak okruglog stola povodom javnih konsultacija na nacrt strategije prelaska s analogne na digitalnu zemaljsku radiodifuziju u BiH, rekao da je uvođenje digitalne zemaljske (terestrijalne) televizije u BiH njena međunarodna obaveza i neminovnost u skladu sa tehničkim napretkom.
Vajzović je dodao da su prvi koraci u uvođenju digitalne zemaljske radiodifuzije, koja omogućava bolju sliku, zvuk i dodatne usluge krajnjim korisnicima, usvajanje strategije prelaska s analogne na digitalnu zemaljsku radiodifuziju u BiH i Akcionog plana.
On je istakao da bi nakon toga, još u ovoj godini, trebao biti pokrenut pilot projekat pripreme svih učesnika u sektoru komunikacija.
Vajzović je rekao da digitalna zemaljska radiodifuzija ima jako malo nedostataka, te da će otvoriti nove načine funkcionisanja tržišta, naglasivši da bi već u 2010. godini trebalo da krene tranzicijska faza simultanog emitovanja analognog i digitalnog signala.
On je podsjetio da je Međunarodna unija za telekomunikacije u Ženevi 2006. godine odredila osnovne obaveze za prelazak na digitalno zemaljsko emitovanje za zemlje potpisnice sporazuma GE-06, čiji je potpisnik i BiH.
Prema riječima Vajzovića, najveći izazov pri uvođenju digitalne zemaljske radiodifuzije je period tranzicije sa analogne na digitalnu radiodifuziju koji treba da rješi Strategija prelaska s analogne na digitalnu zemaljsku radiodifuziju u BiH koja je na javnim konsultacijama do 14. februara ove godine.
“Radiofrekventni spektar je jedinstven i ograničen resurs svake države, što uključuje uvođenje digitalne radiodifuzije za sve TV stanice u BiH bez obzira da li su one javne ili privatne”, rekao je Vajzović.
On je rekao troškove uvođenja digitalne radiodifuzije dijele država, operatori, odnosno TV stanice i građani.
“Građani će morati nabaviti digitalni prijemnik, čija je cijena u skladu sa razvojem tehnologije stalno u padu”, rekao je Vajzović dodajući da Strategija predviđa djelimično subvencionisanje nabavke opreme, što će građanima omogućiti da uz “malo finansijskog napora imaju veliko zadovoljstvo u uživanju digitalnog signala”.
Prema riječima Vajzovića, Hrvatska se nalazi u tranzicijskom procesu koji se treba okončati krajem 2010. godine , dok je u drugim zemljama regiona to 2011. ili 2012. godina.
“U Hrvatskoj su se odlučili za stariju tehnologiju, MP2 sistem kompresije, što omogućuava brže uvođenje ali otežava prelazak na MP4, zbog čega se BiH odlučila da ide sa MP4 sistemom kompresije u skladu sa ostalim zemljama u regionu i najnovijom tehnologijom koja će biti primjerena u trenutku kad BiH krene u tranzicijsku fazu”, rekao je Vajzović.
Okrugli sto kojem su prisustvovali predstavnici TV stanica iz Republike Srpske i BiH organizovala je Regulatorna agencija za komunikaciju i DTT forum BiH